news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna Informacje Akcja Letnia 2012 zakończona
Akcja Letnia 2012 zakończona

Po raz kolejny w Filii w Płazie zorganizowano zajęcia dydaktyczne dla dzieci w ramach Akcji Letniej, która w tym roku przebiegała pod hasłem "Z Biblioteką w wakacyjną podróż dookoła świata". Tradycyjnie rozpoczęliśmy cykl spotkaniem organizacyjnym, w trakcie którego m.in. zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, które przedstawiła pielęgniarka Jadwiga Głogowska.


W zajęciach uczestniczyło dwudziestu młodych czytelników. Dzieci poznawały kraje egzotyczne: Japonię, Chiny, Iran, Kenię, Indie, Tybet. Zapoznały się z ich kulturą, historią i zwyczajami. Uczyły się zwrotów grzecznościowych i pisania swoich imion w językach: japońskim, perskim i suahili. Uczestnicy Akcji Letniej podczas "podróży" do Japonii (Nippon - 日本) wysłuchali legendy o Tanabata czyli 七夕, pięknie przedstawionej przez Agatę Kwiatkowską i nauczyli się wykonywać żurawie z papieru metodą orgiami czyli 折り. Natomiast podczas "wycieczki" do Chin dzieci poznały historię tego kraju i wykonały makietę Muru Chińskiego oraz postać Chińczyka pod kierunkiem Barbary Starostki – Baryckiej. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się "wycieczka" do Iranu, którą prowadziła Olga Siewiorek: uczestnicy poznali pisownię swojego imienia w języku perskim. Kolejna "podróż" i kolejne atrakcje: Kenia, która pozbawiona jest zabytków, ale za to jej ogromnym bogactwem jest przyroda, egzotyczne zwierzęta. Dzieci mogły poznać kenijskie, plemienne zwyczaje Masajów, oglądały piękne zdjęcia i filmy, które przywiozła z dalekiej Kenii Gabrysia Głogowska.

01
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10

Podczas zwiedzania Indii odbyła się prezentacja oryginalnego stroju kobiecego i dziecięcego, pokaz slajdów z Indii, które zaprezentowała Janina Onyszkiewicz. Dzieci rysowały oryginalny posążek boga Ganesz (rysowanie za pomocą przypraw) i poznały historię życia Matki Teresy z Kalkuty.

Malowanie mandali, relaksacja przy pomocy gongów i mis tybetańskich to spotkanie z Andrzejem Sawczukiem i kulturą tybetańską.


Nie zabrakło również wycieczki po Małopolsce. Na "spacer" po bliskich, interesujących zakątkach zabrała dzieci Katarzyna Kowalska z Punktu Informacji Turystycznej w Chrzanowie. Odwiedziliśmy również płaziańską "Pasiekę Kamionka" Jacka Chrząścika.


Niezwykłe spotkanie, w którym braliśmy udział, to przyjazd do chrzanowskiej Biblioteki grupy Indian "Preria" Ayustan Wanin Chikana Wacisa. Dzieci dowiedziały się jak kiedyś żyli Indianie, jak budowali swoje domy, jakie mieli zajęcia. Chętni mogli nawet spróbować zbudować tipi, strzelać z łuku czy łowić ryby...

01
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10

Na koniec przyszedł czas na podsumowanie: dzieci biorące udział w zajęciach mogły się pochwalić tym co zrobiły, gdzie były i czego się nauczyły podczas wszystkich spotkań. Ciesząc się na kolejne, przyszłoroczne zajęcia w ramach Akcji Letniej, tak opisują swoje wrażenia:


Od 2 lipca 13 lipca chodziłam na zajęcia wakacyjne 2012 pod nazwą "Z Biblioteką w wakacyjną podróż dookoła świata". Poznaliśmy na nich kulturę innych państw, a nawet ich języki. Ludzie którzy przychodzili do Biblioteki prowadzili ciekawe zajęcia, na których m.in. robiliśmy makietę Muru Chińskiego, postać Chińczyka czy też malowaliśmy mandale. Jednego dnia pojechaliśmy do Biblioteki głównej w Chrzanowie, gdzie mieliśmy spotkanie z Indianami. Dzień wcześniej musieliśmy przygotować własnoręcznie malowane koszulki i pióropusze. U Indian uczyliśmy się np. budować tipi, strzelać z łuku i łowić ryby. Tegoroczne pożyteczne wakacje moim zdaniem bardzo się udały i bardzo, bardzo mi się podobały.

Martyna


Podczas Akcji Letniej w Bibliotece było bardzo fajnie. Byliśmy u Pana Chrząścika w Pasiece. W Bibliotece w Chrzanowie poznaliśmy indiańskie zwyczaje oraz budowaliśmy tipi – indiański dom. Wybudowaliśmy kartonowy Chiński Mur, uczyliśmy się jeść pałeczkami. Poznaliśmy również niektóre słowa w języku: japońskim, perskim i suahili.

Przemek


Na zajęciach w bibliotece było bardzo fajnie. Uczyliśmy się o różnych rzeczach i krajach, uczyliśmy się pisać po: japońsku, persku i suahili.

Grzesiu


Przez pierwsze dziesięć dni wakacji chodziłam do biblioteki. Było bardzo fajnie, najbardziej podobało mi się jedzenie pałeczkami i spotkanie z Indianami, które było bardzo super. Było bardzo fajnie jak rozkładaliśmy tipi. Pani Monika i Pani Jola były bardzo miłe. Chciałabym za rok też chodzić na takie zajęcia.

Natalia


Najbardziej podobało mi się jedzenie pałeczkami i spotkanie z Indianami i jak malowaliśmy sami koszulki i robiliśmy pióropusze. Jeszcze bardzo mi się podobało robienie Muru Chińskiego i Chińczyka.

Łukasz (lat 5)


Podczas Akcji Letniej mogłem nauczyć się wiele ciekawych i interesujących rzeczy, np.: jak się pisze moje imię po japońsku i persku. Spotkanie z Indianami też było bardzo ciekawe, dowiedziałem się podczas niego jak wyglądało i wygląda życie prawdziwych Indian.

Kuba


Wszystkie zajęcia były bardzo fajne, wszystko nam się podobało, a najbardziej gongi, misy tybetańskie oraz malowanie mandali.

Dominika i Klaudia


Wakacje w bibliotece w tym roku były udane. Razem z grupą kolegów i koleżanek kolejno poznawaliśmy państwa na całym świecie, ich zwyczaje, kulturę, języki jakimi się posługują, a dodatkowo pisaliśmy nasze imiona w ich języku. Wakacje bardzo mi się podobały, polecam wszystkim dzieciom.

Przemek


W tym roku w bibliotece było bardzo fajne. Podobało mi się ponieważ codziennie uczyliśmy się o innym państwie. Poznaliśmy ich kulturę i zwyczaje. Uczyliśmy się pisać swoje imiona w ich języku. Mam nadzieję, że za rok też będzie tak ciekawie.

Jasiu

 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1730390