news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna Informacje Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska? - Płaza i Pogorzyce - relacja 2013
Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska? - Płaza i Pogorzyce - relacja 2013

CZY WIESZ GDZIE MIESZKA ZARAZA NIEBIESKA?
pytaliśmy o to wszystkie dzieci, które brały udział w akcji letniej. Za nami wakacyjne spotkania w Filii w Płazie i w Filii w Pogorzycach (1-12.07.2013). Ale było SUPER!... i oczywiście dzieci dowiedziały się co to jest ZARAZA NIEBIESKA. Jak zakończyły się jej poszukiwania na terenie Płazy i Pogorzyc? Oto relacja:


Czy wiesz gdzie mieszka Zaraza niebieska? - akcja edukacyjna - rozwijanie zachowań proekologicznych mieszkańców oraz aktywności dzieci poprzez organizację zajęć edukacyjno - rekreacyjnych oraz zakup wyposażenia.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie na realizację projektu pozyskała środki w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, objętego PROGRAMEM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH na lata 2007-2013 - małe projekty, z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Program

Fotorelacja Filia w Płazie


galeria1

galeria2


galeria3


Fotorelacja Filia w Pogorzycach


galeria


Wystawa Płaziańska Łąka - ul. Broniewskiego 10C


galeria


Tak było w Płazie:

W dniach 1-12 lipca 2013 Miejska Biblioteka Publiczne w Chrzanowie Filia w Płazie po raz 8 przygotowała dla młodych czytelników atrakcyjne zajęcia edukacyjne mające na celu poznanie flory naszego sołectwa, przebiegające w tym roku pod intrygującym hasłem.

Akcje rozpoczęliśmy od zapoznania uczestników z programem zajęć - wyjaśniliśmy kim / czym jest zaraza niebieska i gdzie będziemy jej szukać?, potem zasady obowiązujące w grupie i zapoznanie z regulaminem spotkań. W tym samym dniu zajęcia integracyjne, gry planszowe i zabawy zespołowe prowadziła Agnieszka Weidemann, natomiast o zasadach udzielania pierwszej pomocy zapoznała wszystkich dyplomowana pielęgniarka Jadwiga Głogowska.

Kolejny dzień - Wycieczka na Groble i Grodzisko w Pogorzycach. Spacer ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą Pogorzyce - Wzgórze Grodzisko Wielkie - Płaza Dolna. Zbieranie ziół i roślin do zielnika pod kierunkiem "Płazianek". Odpoczynek i piknik na łące - podziwianie uroczych zakątków Płazy. Wycieczkę poprowadziły studentki Ochrony Środowiska: Kamila Arsene i Natalia Chrząścik, które opowiadały w międzyczasie o walorach przyrodniczych i krajoznawczych naszego regionu.

Koniecznie musieliśmy odwiedzić Wygiełzów - a więc wycieczka do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. W trakcie wizyty w skansenie uczestnicy przeszli całą ścieżkę edukacyjną "Szlakiem Wiejskich Rzemiosł" podczas której poznały warunki życia, narzędzia i przedmioty z dawnych latach. Nie obyło się oczywiście bez zbieranie ziół, traw i kwiatów do zielnika.

Rozpoczęły się bowiem wielkie przygotowania do robienia zielników. Zioła, trawy i kwiaty zbierane podczas spacerów wspólnie z Paniami z Grupy Śpiewaczo - Obrzędowej "Płazianki" były segregowane i odpowiednio sprawiane. Panie opowiadały o zaletach ziół, o sposobach ich przyrządzania i właściwościach zdrowotnych. Potem koniecznie musieliśmy wyjść na plac zabaw - w końcu ruch to zdrowie!

Przyszedł czas na lekcję multimedialną - cała grupa obejrzała prezentację multimedialną o walorach przyrodniczych naszego regionu, którą przygotowały Panie z Punktu Informacji Turystycznej, działającego w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej w Chrzanowie, przy MBP Chrzanów. Przyszedł czas na kreatywność i zdolności manualne - rozpoczęliśmy tworzyć zielniki z zebranych na łąkach ziół, traw i kwiatów. I jeszcze obrazy kwiatów na papierze czerpanym metodą asamblaż - zajęcia plastyczne z humorem prowadziła Pani Barbara Starostka - Barycka. I kolejne zajęcia - gry planszowe i zabawy integracyjne.

Kolejnego dnia poszliśmy na spacer Doliną Siemota podczas, którego dzieci wspólnie z gospodyniami - "Płaziankami" zbierały trawy, zioła i kwiaty do makiety "Letnia łąka". I atrakcja dnia - wizyta w pasiece "Kamionka" Państwa Chrząścików, gdzie smakowaliśmy pyszny, słodki miód.

Czy zdrowo się odżywiamy? - takie pytania zadawaliśmy sobie również - o zasadach zdrowego żywienia zapoznała wszystkich Pani Janina Onyszkiewicz - z Oddziału dla dzieci chrzanowskiej biblioteki, która w Chrzanowie kierowała zajęciami dla najmłodszych czytelników, również w ramach akcji letniej. Było wspólne przygotowanie sałatek i soków - wszystko pyszne i zdrowe.

Makieta letniej łąki, którą przygotowaliśmy razem wyszła bajecznie! Całe bogactwo płaziańskiej łąki - u nas w Płazie jest najpiękniej! - przekonywały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wspólnie z Panią Basią.

Nie mogliśmy się doczekać wyjazdu do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. W tym dniu wszyscy byliśmy podekscytowani zwiedzaniem przyrodniczych wystaw. Dodatkowo z wielką przyjemnością pospacerowaliśmy po krakowskim Rynku. Pogoda dopisała. Wszyscy byliśmy głodni - więc bez wizyty w McDonaldzie się nie obyło. Smakowało nam wszystko!

I zielników ciąg dalszy... Trwały prace nad wykonaniem zielników z ziół i traw zbieranych podczas wycieczek na Grodzisko i do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

Na zakończenie przygotowaliśmy extra poczęstunek, było wesoło i smutno zarazem, bo to już koniec...

Uwaga! Zawsze towarzyszyły nam książki. Zachęcaliśmy dzieci, że warto czytać regionalne wydawnictwa.

Podsumowując: w rewelacyjnych zajęciach wakacyjnych wzięło udział 28 dzieci w wieku 6 -13 lat, wspaniale się wszyscy bawili a jednocześnie bardzo wiele nauczyli.

Dwa tygodnie za nami. Można powiedzieć, że I etap akcji zakończony, ale spotkamy się raz jeszcze podczas warsztatów kulinarnych. Wspólnie z "Płaziankami" smakować będziemy Słodkie cuda miodowe. Już teraz mamy pomysł na wystawę i prezentację multimedialną całego przebiegu letniego projektu Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?

Niestety w Płazie zarazy niebieskiej nie znaleźliśmy, ale wiemy, że pomieszkuje w naszej gminie - gdzie? - nie zdradzamy, szukajcie!

Przepiękną makietę łąki wykonaną przez uczestników zajęć w Płazie, można zobaczyć w okresie wakacji (do końca lipca) w holu Biblioteki Głównej w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C.


Zajęcia w Płazie prowadziły Jolanta Mazgaj i Monika Adamczyk - bibliotekarki z przygotowaniem pedagogicznym.

Osoby wspomagające: Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne Grupa Śpiewaczo- Obrzędowa Płazianki w składzie: Stanisława Grelak, Maria Bogusz, Zofia Chrząścik, Władysława Oleksy, Władysława Styrna.

Studentki Ochrony Środowiska: Kamila Arsene, Natalia Chrząścik

Pielęgniarka dyplomowana - Jadwiga Głogowska

Plastyczka - Barbara Starostka-Barycka

Gry planszowe - Agnieszka Weidemann

Piramida żywienia - Janina Onyszkiewicz (Oddział dla dzieci MBP Chrzanów)A tak w Pogorzycach:

W dniach 1-12.07. w filii MBP w Pogorzycach po raz kolejny odbyła się Akcja Letnia skierowana do dzieci wiejskich pozostających w domu. W tym roku zajęcia przebiegały pod hasłem "Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?" Wzięło w nich udział 10 dzieci w wieku 6 - 13 lat.


Już w pierwszym dniu: pełna integracja dzieci - pierwsze przyjaźnie zabawy i dużo humoru, ale również uważne zapoznanie się z programem akcji i wyjaśnienie kto lub co kryje się pod nazwa zaraza niebieska. Dzieci zobaczyły prezentację multimedialną na temat bogatej roślinności występującej w okolicy Pogorzyc. Pozostała część dnia upłynęła na grach i zabawach integracyjnych.

Dzień drugi: piesza wycieczka ścieżką edukacyjną Pogorzyce - Wzgórze Grodzisko Wielkie - Płaza Dolna - Pogorzyce i zbieranie roślin do zielnika.

Dzień trzeci: na naszej trasie - Skansen w Wygiełzowie i zwiedzanie muzealnych chat oraz lekcja muzealna "Śladami dawnych rzemiosł" - przypomnieliśmy sobie dawne, ginące już dzisiaj zawody... mogliśmy spróbować swoich sił w różnego rodzaju rzemiosłach dawnych...

Dzień czwarty: pasieka Tadeusza Grenia tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy z życia i zwyczajów pszczół, a potem sam gospodarz raczył nas pysznym, zdrowym miodem.

Dzień piąty: warsztaty plastyczne z udziałem malarki Jadwigi Smolik, która pomagała dzieciom wykonać z kartonu dużą, kolorową łąkę z jej osobliwymi mieszkańcami.


Tydzień drugi:

Spotkanie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich "Pogorzycanki". Dzieci dowiedziały się jak powinniśmy się odżywiać, aby długo zachować zdrowie. Panie przyniosły ze sobą popularne zioła. Potem wspólnie z gośćmi wykonały sałatkę owocową - repetom nie było końca!

We wtorek dzieci wykonały zielniki z roślin zebranych w czasie spaceru po okolicznych łąkach. Następnie nasza pielęgniarka - Pani Joanna Sitarz opowiedziała o zasadach udzielania pierwszej pomocy.

W środę dzieci odwiedziły ogród warzywno-owocowy Ireny Jarczyk, która opowiadała o swojej pasji - pielęgnacji ogrodu. Gospodyni poczęstowała wszystkich pysznym, domowym kompotem z rabarbaru.

W czwartek - wycieczka do Krakowa i zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, spacer po rynku oraz zwiedzanie Kościoła Franciszkanów, w którym znajduje się ławka gdzie często modlił się Papież Jan Paweł II.

W piątek - na zakończenie - wspólnie piekliśmy kiełbaski na ognisku, rodzice podziwiali piękne prace swoich pociech. Pytano oczywiście czy znaleźliśmy zarazę niebieską? - W Pogorzycach jej niestety nie ma! Zobaczymy czy znajdą ją w sierpniu dzieci w Balinie i Luszowicach. Życzymy powodzenia!

 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1730381