Książka i róża – literacki korowód oraz warsztaty

Już po raz 17. odbyły się Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie w dniach 23-24 kwietnia, aktywnie włączyła się w organizację święta, którego ideą jest m.in. popularyzacja literatury.

Wspólnie ze Szkołą Podstawową w Płazie zorganizowaliśmy 23 kwietnia literacki korowód, który przeszedł ulicami naszej miejscowości. Jego uczestnicy, uczniowie klas III i V, zaopatrzeni w piękne róże oraz książki, odwiedzili Dorotę Smolik – dyrektor Szkoły Podstawowej, Kazimierę Żmudzińską – dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej, księdza Marka Kasperkiwicza, lekarzy i pielęgniarki z Ośrodka Zdrowia, sprzedawców z okolicznych sklepów oraz Sołtysa Płazy Stanisława Czarnego.

Kolejne spotkanie z książką w roli głównej odbyło się 24.04.2018r. Do biblioteki zostali zaproszeni uczniowie klasy IV a, którzy wzięli udział w warsztatach pt. „Polski super bohater – Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”. Scenariusz warsztatów został opracowany przez dr Wandę Matras – Mastalerz wykładowcę akademickiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z racji tego, że w roku 2018 Światowy Dzień Książki zbiega się z 100-letnią rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 151. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego – uczniowie mieli okazję przybliżyć sobie tą postać. Celem warsztatów było budowanie w świadomości dzieci poczucia, jak ważnym wydarzeniem dla przyszłości Polski było uzyskanie niepodległości oraz pogłębienie wiedzy z zakresu historii naszej Ojczyzny. Uczniowie opowiadali o swoich ulubionych bohaterach, nauczyli się składać flagę, dowiedzieli się o życiu i działalności marszałka oraz odkrywali tajemnice Józefa Piłsudskiego na podstawie książki „Marszałek Józef Piłsudski” autorstwa Małgorzaty Strękowskiej-Zaręby.