Pożyteczne Wakacje

W dniach od 25 czerwca do 6 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Filia Płaza odbyły się po raz kolejny Pożyteczne Wakacje,  tym razem pod hasłem „Przystanek Niepodległość”, czyli jak dobrze być Polakiem. Edycja letnia. W zajęciach uczestniczyło 35 dzieci.

Akcję rozpoczął wyjazd do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie podczas, którego  młodzi uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie pod tytułem „Żółta ciżemka” w wykonaniu teatrzyku Blaszany Bębenek. Dzieci uczestniczyły również w lekcji geologii, którą poprowadziła Pani Agnieszka Mendela z Punktu Informacji Turystycznej w Chrzanowie. Wykonywały skamieliny z masy solnej oraz uczestniczyły w wycieczce na Skałkę w Bolęcinie podczas której wysłuchały opowieści o tym magicznym miejscu. Uczestnicy akcji mieli okazję uczestniczyć w zajęciach na zamku Lipowiec pod tytułem „Tańce, pląsy i zabawy z kuglarzem i błaznem” podczas, których znakomicie się bawili. Dodatkową atrakcja tego dnia była przejażdżka Lokomotywą turystyczną , którą zapewniła nam Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze”. Dzieci wykazały się też talentem artystycznym podczas Szewskiej pasji w trakcie której szyły buty. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały Dyplom Mistrzowski uprawniający do używania tytułu Mistrza w rzemiośle Szewstwo.

Inna atrakcją była wizyta u Pana Stanisława Czarnego – sołtysa Płazy i hodowcy gołębi. Podczas odwiedzin dzieci dowiedziały się ile morze przefrunąć gołąb, jak długo żyje i za co może dostać  medal. Pan Stanisław zaprezentował także swoje puchary i medale jakie zdobyły jego gołębie.

Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym, nagrody zostały ufundowane z funduszu sołeckiego. Uczestniczyły również w zabawach na świeżym powietrzu, zajęciach sportowych, które prowadziła Pani Karolina Kośmider, naukę pierwszej pomocy poprowadziła pielęgniarka dyplomowana Pani Jadwiga Głogowska. Uczestnicy Pożytecznych Wakacji  zwiedzili Stary Kościółek po, którym  oprowadził ks. proboszcz Marek Kasperkiewicz. Natomiast Pani Ania Fitrzyk poprowadziła zajęcia z robotami, a Pani Natalia Shlikhutka przybliżyła dzieciom wiedzę o Słowacji i jego języku. Na zakończenie spotkań odbyły się zawody sportowe oraz pieczone kiełbaski przygotowane przez rodziców dzieci uczestniczących w spotkaniach, na które przybyli  zaproszeni goście oraz Strażnik Skałki w Bolęcinie, który wręczył każdemu uczestnikowi Certyfikat Odkrywcy Tajemnic Skałki Triasowej.