Wakacje w Filii w Płazie – relacja

Czas wakacji, to bardzo lubiany przez dzieci okres. Biblioteka w Płazie, aby uczynić go jeszcze przyjemniejszym  zorganizowała wakacyjne spotkania pod hasłem – Biblioteczne inspiracje na wakacje. Oto relacja:

28.06.2021r. TEATRZYK DLA DZIECI PT.: „ASTERIX RATUJE OBELIXA” W WYKONANIU GRUPY TEATRALNEJ „BLASZANY BĘBENEK”.

29.06.2021r. PODRÓŻUJEMY PO ŚWIECIE – OTO JEST M. ŠAŠEK

Dzieci poznały miasta świata, a „oprowadził” je po nich czeski ilustrator, malarz, autor książek dla dzieci, architekt – Miroslav Šašek. Pani Monika opowiedziała o jego twórczości i o miastach, które opisał,  zwiedziły również wystawę jego ilustracji książkowych o miastach, którą przygotowało Wydawnictwo Dwie Siostry. Na koniec odbyło się  „wielkie malowanie”, czego efektem była wystawa prac dzieci.

30.06.2021r. BĄDŹ NIEZALEŻNY – WARSZTATY Z WYKORZYSTANIEM ALKOGOGLI I NARKOGOGLI

Wszyscy wiemy jakim zagrożeniem są dzisiaj uzależnienia wśród młodzieży. Stąd pomysł, aby przy pomocy narkogogli uświadomić młodzież o stanach emocjonalnych i fizycznych naszego ciała po spożyciu alkoholu lub narkotyków. To były wspaniałe zajęcia profilaktyczne!

01.07.2021r. EKOBOOKSIK – GRA PLANSZOWA Z WYKORZYSTANIEM ROBOTÓW

Uczestnicy poznali, a następnie utrwalili w grze planszowej zasady segregacji odpadów. Pomagały w tym dzieciom zabawne robociki, które przemieszczały się po ogromnej planszy. Oczywiście odbyło się mini szkolenie z ich obsługi i dalej już tylko moc zabawy i nauki. Każdy chciał wygrać, ale po drodze dzieci musiały pokonać liczne przeszkody i rozwiązać ekologiczne problemy.

02.07.2021r. SZKLANY OGRÓDEK – WARSZTATY FLORYSTYCZNE

Tego dnia Pani Paulina zaprowadziła dzieci w zaczarowany świat roślin. Opowiedziała o roślinach oczyszczających powietrze w naszych domach, a także o ich wymaganiach dotyczących uprawy. Przywiozła kilka własnych kompozycji w szkle. Niektóre z nich miały już kilka miesięcy i nadal były samowystarczalne. Na koniec dzieci wykonały własne kompozycje, które zabrały ze sobą do domu. Zajęcia zakończyły się zabawa ruchową.

05.07.2021r. ŚWIAT W KALEJDOSKOPIE

To był dzień kosmicznych wrażeń. Najpierw dzieci wysłuchały opowieści z cyklu „Kurczaki Luzaki” pt.: „Kosmiczne jajo”. Czytanie połączone było z ruchową aktywnością słuchaczy!

Dzieci poznały liczne pojęcia związane z kosmosem. Prezentację multimedialną przygotowała Anna Fitrzyk z Filii w Balinie. Zajęcia zakończyły się wykonaniem lunety z kartonu i zabawą obserwacyjną.

06.07.2021r. 1,2,3… WYGRYWASZ TY – ZAJĘCIA SPORTOWE

W tym dniu uczestnicy zajęć mieli okazję podszkolić swoją sprawność ruchową. Pod opieką bibliotekarzy i trenera  Władysława Ładochy  poznały zasady rozgrzewki przed ćwiczeniami.

07.07.2021r. PIRAMIDA ZDROWIA

Te zajęcia dzieci spędziły ucząc się o zdrowym stylu życia. Pani Natalia Jekiel przygotowała prezentację, dzięki której poznały zasady jakimi należy się kierować w zdrowym odżywianiu i podczas  aktywności ruchowej. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników wykonał metodą kolażu swoją piramidę żywieniową.

08.07.2021r. PRZYGODY W ZAGINIONYM ŚWIECIE

Przewodnikiem wycieczki po prehistorycznym świecie był dinozaur, który pokazał dzieciom jak wyglądał jego świat i jakie zwierzęta w nim żyły. Tą ciekawą prezentację przygotowała dla dzieci pani Agnieszka z Filii w Pogorzycach. Zaskoczeniem była możliwość zobaczenia   prehistorycznych skamielin.  Spotkanie zakończyło się wykonaniem miseczek z odciskami roślin i podobizny amonita z glinki.

09.07.2021r. SKARBY Z ŁĄKI

Na zajęciach udaliśmy się z dziećmi w świat ziół. Naszym gościem była pani Stanisława Grelak z Grupy Obrzędowo – Śpiewaczej „Płazianki”, która opowiedziała dzieciom o zastosowaniu ziół w leczeniu codziennych dolegliwości. Dzieci nauczyły się rozpoznawać zioła i przygotowały okazy roślin do zielnika.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły Bibliotekę w Płazie swoimi umiejętnościami i zaangażowaniem. Dzięki nim nasze spotkania były atrakcyjniejsze i ciekawsze dla uczestników.

Dziękujemy dzieciom za udział w tegorocznych wakacyjnych spotkaniach i zapraszamy do biblioteki.