Wakacje w płaziańskiej bibliotece

27.06.2022 r.

Świętojańskie świetliki

Noc z 23 na 24 czerwca była w kulturze Słowian przepełniona magią i tradycją. Jeszcze nie tak dawno zapalano na wzgórzach ogniska, puszczano na wodę wianki, wróżono z ognia i wody. Dziś już w niewielu miejscach są kultywowane zwyczaje Nocy Świętojańskiej. A szkoda. Chociaż dzisiaj już nie wierzymy w magiczne zjawy i wróżebną moc ziół, jednak to dobra okazja do spotkań i wspólnej zabawy. Dzieci często nie mają pojęcia o istnieniu takich zwyczajów. Dlatego pierwszy dzień wakacyjnych spotkań poświęcony był obrzędom Nocy Świętojańskiej. Nie zabrakło legendy o kwiecie paproci i dawnych rzecznych i leśnych magicznych stworzeniach. Bliżej przyjrzeliśmy się życiu malutkiego owada – iskrzyka, który w czerwcu ozdabia nocą łąki swoim światełkiem.

Uczestnicy warsztatów wykonali piękne lampiony ze szkła, które pomalowali specjalnymi farbami witrażowymi. Jedna z nich miała właściwości luminescencyjne. W dzień wymalowane słoiczki są ładną ozdobą, w nocy świecą jak świętojańskie iskrzyki.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu „Białe Kruki”.

28.06.2022 r.

Ładne kwiatki-warsztaty florystyczne

Prowadzenie: Paulina Bobryk

Pani Paulina poprowadziła nas poprzez świat nietypowych, niezwykłych i rzadkich roślin, zadziwiających swym zapachem, rozmiarem, kolorem. Przypomniała rośliny, które warto uprawiać w domu ze względu na ich oczyszczające właściwości. Pokazała jak komponować rośliny, by wzajemnie się uzupełniały i „pasowały” co przedłuża ich trwałość w bukiecie. Każdy z uczestników skomponował własny box z kwiatami i elementami zielonymi. Skupienie i zaangażowanie dzieci było ogromne! A efekt można zobaczyć na zdjęciach.

29.06.2022 r.

„Totemy i dzwonki”

Prowadzenie: Paulina Pałka

W wielu starożytnych kulturach spotykamy zwyczaj rzeźbienia i malowania drewnianych bali symbolizujących wierzenia danej społeczności, jak też zawieszania różnych drobnych elementów w domach lub ich otoczeniu, co miało chronić mieszkańców danego miejsca lub odstraszać intruzów.  

O tym rozmawialiśmy z grupą dzieci w ramach realizacji projektu „Białe Kruki”. W świat totemów i dzwonków wprowadziła nas Pani Paulina Pałka na co dzień prowadząca terapię zajęciową w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Płazie. Wykonana przez uczestników spotkania praca była połączeniem tych dwóch przedmiotów. Patyki różnej grubości i długości dzieci pomalowały specjalnymi farbami w rozmaite wzory i kolory, a następnie połączyły razem na zasadzie dzwonków, czyli totem i dzwonki w jednym. Tak wykonane zawieszki ozdobią altany, balkony czy też ogrodowe zakamarki. Zainteresowanym tematem polecamy książkę dla dzieci „Dar totemów. Baśnie indiańskie” Vladimira Hulpacha.

30.06.2022

Łapacze snów

Prowadzenie : Agata Cybulska

Łapacze snów nie są częścią polskiej tradycji choć często zdobią nasze domy. Prawdziwe łapacze wywodzą się z tradycji Indian zamieszkujących Amerykę Północną. Była to gałązka-witka ukształtowana w koło, przepleciona sznurkami lub nićmi, na której zawieszano zwykle trzy pióra. Miała chronić dziecko przed sennymi koszmarami i zapewniać zdrowy sen. Przypisywano im magiczne właściwości. Łapacze, które dziś spotykamy są małymi arcydziełami sztuki rękodzielniczej i nie mają tych magicznych właściwości. Ale są piękne! Wykonane z delikatnych koronek, sznurków i nitek stanowią ciekawą ozdobę okien i ścian.

Pod kierunkiem Pani Agaty Cybulskiej dzieci wykonały takie kolorowe łapacze. Barwne nitki, włóczki, guziki i koraliki zamieniły się w nietypową ozdobę. Każdy łapacz był inny i każdy piękny. Ich wykonanie nie było wcale takie łatwe, ale warto było się pomęczyć dla końcowego efektu. Mamy nadzieję, że zapewnią naszym uczestnikom barwne senne marzenia!

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Białe Kruki”.

01.07.2022

Lato, lato!

Prowadzenie: Agnieszka Zielińska

Kto z nas nie kocha lata? Słońce, plaża a może wypad w góry? Możliwości jest tak wiele, że uczestnicy warsztatów psychoterapeutycznych nie mogli się zdecydować co będzie motywem przewodnim ich pracy. Zdecydowana większość wybrała morze, jezioro, łąkę, ale również zagraniczne wycieczki do Włoch i Francji! Wykonana praca plastyczna była punktem wyjścia do rozmowy o swoich wakacyjnych marzeniach i doświadczeniach.

Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „Zdrowa zabawa – fajna sprawa”.

04.07.2022

Bądź niezależny – warsztaty profilaktyczne z wykorzystaniem alkogogli, narkogogli i ITgogli

Pewien jaskiniowiec o imieniu Tek spędzał wiele godzin przed ekranem komputera…… Tak mniej więcej zaczyna się historia chłopca, któremu Internet przesłonił świat. Oczywiście wszystko kończy się szczęśliwie. Ale w prawdziwym życiu nie zawsze. Z uczestnikami wakacyjnych spotkań w bibliotece rozmawialiśmy o uzależnieniach, asertywności, o życiu wśród pokus i zagrożeń. Padło wiele mądrych słów…. i wniosków. Każdy mógł spróbować pokonać slalom lub przejść po linie w goglach, które dawały efekt samopoczucia jak po spożyciu alkoholu, zażyciu narkotyków lub „przedawkowania” komputera. Dzieci wykonywały też rysunki w takich goglach, co okazało się być męczące. Wszyscy uczestnicy deklarowali wstrzemięźliwość od alkoholu i narkotyków oraz rozsądek w korzystaniu z technologii IT. Trzymamy kciuki, by dotrzymali słowa!

Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „Zdrowa zabawa-fajna sprawa”.

05.07.2022

Strażacki trening

Prowadzenie: Marcin Jamrozik – prezes OSP w Płazie, Mateusz Kwadrans

Dzięki uprzejmości strażaków z OSP w Płazie dzieci miały możliwość zwiedzenia budynku, przymierzenia strażackiego ekwipunku, zapoznania się z wyposażeniem wozu bojowego. Przekonały się, że akcja w pełnym wyposażeniu, które trochę waży to nie przelewki! Dzieci zasypywały Pana Jamrozika mnóstwem pytań na temat pracy straży, cen sprzętu i samochodów, warunków wstąpienia w szeregi ochotników i wielu innych spraw. Choć pogoda nie dopisała i kilku zadań nie udało się zrealizować można uznać spotkanie za udane.

Bardzo dziękujemy strażakom: Marcinowi Jamrozikowi i Mateuszowi Kwadransowi za poświęcony dzieciom czas!

06.07.2022

Domek dla owadów

Ekolodzy ostrzegają – pszczoły znikają! Coraz większa populacja owadów – zapylaczy funkcjonuje na granicy przetrwania. Winę za tą sytuację ponosi człowiek używając w uprawie chemicznych środków ochrony roślin. Na dzisiejszym spotkaniu z dziećmi poruszyliśmy ten temat. Dzieci z uwagą wysłuchały krótkiego wykładu, zagrały w grę tematyczną i na koniec samodzielnie wykonały domek dla owadów z metalowej puszki po produktach spożywczych. Wzorem był hotel dla owadów wykonany przez mieszkańców DPS w Płazie. Domki wypełnione zostały bambusem, patyczkami, szyszkami, słomkami, kawałkami tektury. Powstały bardzo ciekawe konstrukcje. Miejmy nadzieję, że po zawieszeniu ich w ogrodzie szybko zostaną zamieszkane.

07.07.2022

Spacer po Płazie

Prowadzenie: Stanisław Garlicki

Ten spacer uświadomił nam jak niewiele wiemy o miejscowości, w której mieszkamy! Pan Stanisław Garlicki zaprosił dzieci na krótką przechadzkę po Płazie. Z biblioteki przeszliśmy w miejsce dawnej karczmy. Kto wie gdzie to jest? Poznaliśmy historię o powstaniu nowej szkoły i funkcjonowaniu starej. Odwiedziliśmy stary kościół i groby naszych przodków. Rozwiązaliśmy zagadkę kościelnego szyfru. Spacerowaliśmy po pałacowym parku. A Pan Garlicki opowiadał….. Szkoda, że to tylko 1,5 godziny. Sami nie wiedzieliśmy kiedy ten czas minął! Dzieci były zaciekawione i uważne. Taki spacer to czysta przyjemność i nauka w jednym. Bardzo dziękujemy naszemu przewodnikowi na to spotkanie i prosimy o więcej.

Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „Wiejski Trek”.

08.07.2022

Zagadki detektywistyczne

Gdzieś w bibliotece została ukryta niespodzianka na zakończenie bibliotecznych spotkań. Gdzie? To wiedziała tylko Pani Bulek. Ale nie powiedziała. W ruch poszły głowy, kartki i długopisy. Zadaniem dzieci podzielonych na grupy wiekowe było rozwiązanie szeregu zagadek, łamigłówek i szyfrów. Dzieci były bardzo zaangażowane i podekscytowane. Szukały kolejnych kopert z zadaniami rozmieszczonych w różnych punktach biblioteki, aż do miejsca ukrycia nagrody. Oczywiście skarb został odnaleziony i …. zjedzony! Oprócz słodkości dzieci posiliły się jeszcze grillowaną kiełbaską.

Finałem wakacji była ulubiona gra towarzyska naszych podopiecznych – Mafia, w której emocje uczestników sięgały zenitu.