Płazianki – Informacje
Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne.
Nasza Grupa Śpiewaczo-Obrzędowa Płazianki pomimo iż nieliczna, jest bardzo aktywna. Bierzemy udział w wielu przedsięwzięciach promujących Ziemię Chrzanowską, historię, tradycje, zwyczaje.
Podczas lata włączyłyśmy się do pomocy w prowadzeniu zajęć dla dzieci organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie Filię w Płazie, realizowanych pod hasłem "Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?" - akcja edukacyjna - rozwijanie zachowań proekologicznych mieszkańców oraz aktywności dzieci poprzez organizację zajęć edukacyjno - rekreacyjnych oraz zakup wyposażenia.
Podczas licznych wspólnych spacerów po terenach i okolicach Płazy zbierałyśmy zioła, trawy i kwiaty przy okazji zapoznając dzieci biorące udział w zajęciach, z walorami zdrowotnymi poszczególnych roślin.
Służyłyśmy pomocą przy zasuszaniu ziół i kwiatów, pomagały również stworzyć piękną, wystawową "łąkę". Nie zabrakło nas również podczas zajęć dotyczących zdrowego sposobu odżywiania: wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie opowiadałyśmy o walorach zdrowotnych warzyw i owoców, a także o dawnych zapomnianych metodach zapobiegania i leczenia chorób.
Jednym z końcowych efektów akcji, w którego tworzeniu też mamy swój udział, jest przepiękny zielnik – album ilustrujący piękno i bogactwo naszych płaziańskich łąk i pól.
Cieszymy się, że możemy służyć pomocą i radą innym oraz tym, że czujemy się potrzebne, inni nas dostrzegają i doceniają.
Co roku obchodzimy Niedzielę Męki Pańskiej inaczej zwaną Niedzielą Palmową. Została ona ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt Wielkanocnych, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od czasów średniowiecza. Według tradycji kościelnej tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, które są symbolem odradzającego się życia.
I u nas w Płazie, zgodnie z tradycją, mieszkańcy naszego sołectwa przynoszą do kościoła palmy zakupione lub zrobione własnoręcznie.
Jedną z takich palm, wykonanych własnoręcznie w tradycyjny sposób, była palma zrobiona przez Panie z Chrzanowskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego Grupę Śpiewaczo-Obrzędową, "Płazianki'". Palma, ta została poświęcona podczas uroczystej mszy.