Informacje OSP

Ochotnicza Straż Pożarna w Płazieprezes: Marcin Jamrozik
 ul. Pocztowa 2a, 32-552 Płaza
 32 613 12 92

 

Zarząd:

  • Prezes: Marcin Jamrozik
  • Wiceprezes: Leszek Kowalski
  • Naczelnik: Piotr Odrzywołek
  • Z-ca Naczelnika: Sebastian Staniszewski
  • Sekretarz: Dominik Głogowski
  • Skarbnik: Rafał Warzecha
  • Członkowie zarządu: Marcin Głogowski, Danuta Warzecha
  • Gospodarz: Rafał Buła

 

90-lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Płazie – relacja

28 maja 2016r. Płaza uroczyście obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia w miejscowości Ochotniczej Straży Pożarnej. Ta piękna uroczystość była okazją do przywołania bogatej historii i zasług wynikających ze służby tejże jednostki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie włączyła się w działania, które miały uświetnić tę niezwykłą uroczystość. „90-lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Płazie 1926 – 2016” to tytuł wystawy w bibliotece w Płazie, która uroczyście została otwarta podczas sobotnich uroczystości jubileuszowych. Plansze informacyjne zawierają: obszerną historię płaziańskiej OSP wraz z piękną historią orkiestry dętej, udokumentowane dowody szerokiej działalności, wyrazy uznania dla szczególnie zasłużonych druhów, upamiętniające st. bryg. Stanisława Głogowskiego, którego imię nosi remiza OSP w Płazie.

Wśród zbiorów znalazły się cenne przedmioty związane z historią  i działalnością OSP, które zostały udostępnione przez samych członków jednostki, ich rodziny oraz mieszkańców Płazy. Na wystawie można zatem obejrzeć prawdziwe perełki: instrumenty muzyczne będące własnością orkiestry; oryginalne odręczne zapisy nutowe wykonane przez wieloletniego kapelmistrza orkiestry – Juliana Kocota z Wapiennika, przedwojenne i współczesne mundury strażackie, elementy wyposażenia strażackiego, szereg dowodów uznania w postaci dyplomów, odznak i pucharów. Całość dopełnia bogata kolekcja fotografii, pochodząca z rożnych okresów działalności OSP w Płazie. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna, a w nastrój minionej epoki wprowadza oryginalne nagranie utworów z repertuaru orkiestry dętej przy OSP w Płazie.