Komnata Bajek

Komnata Bajek

Drodzy Rodzice i Dzieci!
Lokal otwartej po generalnym remoncie filii bibliotecznej w Płazie posiada nowe pomieszczenie,
w którym mieści się wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży. Przeznaczony dla młodych czytelników oddział posiada również cztery stanowiska komputerowe. Ważnym miejscem jest Komnata Bajek, czyli wydzielone specjalnie dla dzieci miejsce, w którym najmłodsi znajdą zabawki, ale przede wszystkim atrakcyjne wydania ulubionych książek. Kolorowe mebelki, dywaniki i pufy zachęcają dzieci i rodziców do spędzania czasu w bibliotece. W Komnacie Bajek odbywają się również zajęcia z cyklu Czytadełko, organizowane dla przedszkolaków oraz uczniów klas I – III. Tu również ma miejsce głośne czytanie oraz zajęcia biblioterapii. Na uwagę zasługują Biblioteczne rozmaitości, podczas których odbywają się warsztaty plastyczne, zabawy czytelnicze, głośne czytanie, zabawy muzyczne. Dużym powodzeniem cieszy się konsola gier video X-BOX.

Bajarka opowiadała w Płazie...

31.10.2013r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie w Filii w Płazie odbyło się spotkanie w ramach cyklu Bajarka opowiada... dzieci ze Szkoły Podstawowej w Płazie słuchały czeskiej baśni Alabastrowa rączka.
W trakcie czytania Bajarka wyjaśniała znaczenie ważnych słów: alabaster, mirt, sobótka. Uczniowie wysłuchali również utworu muzycznego Polka – Dziadek. Wszystkim uczestnikom baśń podobała się i z niecierpliwością oczekują na następne spotkanie – więc do zobaczenia...

II Maraton Czytania Dzieciom

W dniach 4-6 czerwca 2012r. w Filii w Płazie odbył się II Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom organizowany w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie z tutejszego Gimnazjum czytali bajki oraz wiersze dzieciom z Przedszkola Samorządowego w Płazie, uczniom Szkoły Podstawowej w Płazie oraz mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Płazie.

Podczas spotkania uczniowie gimnazjum, przebrani za postacie z bajek, czytali: Babę Jagę u dentystki, Kubusia Puchatka, Pszczółkę Maję oraz Wiersze Jana Brzechwy. Przedstawiali również scenki teatralne oparte na tekstach czytanych książek.

Przedstawienie bardzo spodobało się naszym małym gościom. Na koniec młodzież z Gimnazjum przebrana w barwne stroje zaprosiła dzieci do zabaw dydaktycznych. Wspólnie układali puzzle, grali w gry edukacyjne oraz bawili się w zgaduj zgadulę.

Wszyscy uczestnicy Maratonu otrzymali pamiątkowe zakładki do książek i foldery promujące Maraton Czytania oraz słodki poczęstunek. Wszystkie spotkania były bardzo wesołe i ciekawe. Dzieci świetnie bawiły się podczas zajęć zorganizowanych przez bibliotekę. Mamy nadzieję, że takie spotkania zachęcą młodych czytelników do częstego korzystania z szerokiej oferty biblioteki.

Dziękujemy serdecznie uczniom Gimnazjum, którzy wzięli udział w Maratonie za pomoc przy czytaniu dzieciom bajek, przestawieniu teatrzyków oraz poprowadzeniu zabaw dydaktycznych. Byli to: Kamil Chmura, Kamil Sojka, Kinga Bryśkiewicz, Damian Godziszko, Anna Bańkowska, Karolina Dyl, Damian Likus, Konrad Kierc oraz Krzysztof Zieliński pod opieką nauczyciela Elżbiety Bolek.

Głośne Czytanie Dzieciom

W dniach 26, 27 i 30 kwietnia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie zorganizowała akcję głośnego czytania dzieciom.

Tym razem swoim młodszym kolegom czytali uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej w Płazie. Po to by było barwnie i kolorowo, trzecioklasiści przy pomocy stosownych strojów i zabiegów zamienili się w bajkowe postacie Dobrej Wróżki, Kota w Butach oraz Biedronki, a potem jeszcze odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie, gdzie zostali bardzo mile przyjęci.

Wszystko udało się wręcz bajkowo i dlatego postanowiliśmy, że spotkania w tej formie będą kontynuowane, bo... jak wszyscy wiemy głośne czytanie to jeden z warunków prawidłowego emocjonalnego rozwoju dziecka, uczy twórczego myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i ułatwia zrozumienie siebie i świata... i oczywiście rozwesela!

Zajęcia Głośnego Czytania Dzieciom

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie prowadzi zajęcia
GŁOŚNEGO CZYTANIA
w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom".

W okresie od listopada 2011r. do lutego 2012r. odbył się cykl zajęć poświęconych legendom z naszych okolic. Podczas tych spotkań dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały ciekawych, barwnych opowieści o naszych okolicznych miejscowościach, zapoznały się z historią i obyczajami panującymi w dawnych czasach. Uczestnicy spotkań angażowali się też w prace plastyczne związane z omawianą legendą: wykonali kolię, która wg legendy znajdować się ma w skarbie ukrytym na terenie Domu Pomocy Społecznej w Płazie oraz wykonali makietę Zamku Lipowiec.

Kolejny miesiąc i kolejny temat. W marcu dzieci brały udział w zajęciach tematycznie związanych ze Świętami Wielkiej Nocy: słuchały opowieści związanych z obyczajami i obrzędami świątecznymi, wykonywały ozdoby na wielkanocny stół.