Ciało i Umysł – trycholog

21 maja 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Filii w Płazie odbyło się spotkanie z trycholog Sylwią Rejdych, która wyjaśniła nam kim jest trycholog i czym się zajmuje.

Trycholog nie jest lekarzem, jest specjalistą zajmującym się tylko i wyłącznie skórą głowy oraz włosami. Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy (jak np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca), ustalenie przyczyn wypadających włosów oraz dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu pielęgnacji włosów. Pani Sylwia wyjaśniła nam kiedy należy się udać do trychologa i jakie objawy powinny nas niepokoić. Zbadała również każdej osobie uczestniczącej w spotkaniu skórę głowy i określiła z jakim problemem ta osoba się boryka i co powinna zastosować aby poprawić stan skóry na głowie.

Trychologa warto odwiedzić, gdy zaobserwujemy zmiany na skórze głowy (np. suche płatki łupieżu, zbierającą się oleistą substancję za paznokciami po wcześniejszym podrapaniu się po głowie, zaczerwienienie, skupiska krostek). Również wtedy, kiedy pojawia się problem ze swędzącą skórą głowy bądź uczuciem jej nadmiernego ściągnięcia. Również w sytuacji, gdy zaobserwujemy zmiany w ilości wypadających włosów, ale uwaga: wypadanie włosów jest etapem procesu wymiany fizjologicznej włosów.