Święta miodu

Święta miodu

Nieprzerwanie od 2005 roku organizowane są w Płazie Święta Miodu. Organizacja tego typu akcji jest sporym przedsięwzięciem, dlatego też impreza swoją rację bytu zawdzięcza wielu instytucjom m.in.: Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Filii w Płazie, Szkole Podstawowej w Płazie, Publicznemu Gimnazjum w Płazie, Przedszkolu Samorządowemu, Związkowi Emerytów i Rencistów, ale także wielu osobom prywatnym zaangażowanym w promowanie Płazy.

Kluczowe jest także wsparcie naszych rodzimych pszczelarzy m.in.: Jacka Chrząścika. Malownicza Płaza posiadająca dobre warunki klimatyczne, zdrowe powietrze jest idealnym miejscem do hodowli pszczół oraz wytwarzania ekologicznej żywności.

Świętem Miodu niewątpliwie promujemy nasz region oraz zdrowy styl życia i profilaktykę zdrowotną tak istotną w czasach, gdy żywność produkowana na masową skalę traci swoje naturalne właściwości.

X Święto Miodu - Zakończenie jubileuszowego cyklu spotkań 2015r.

Spotkanie miało charakter wyjątkowy, dlatego że uroczyście kończyło jubileusz Świąt Miodu, które to święta już od 10 lat wpisują się w działania biblioteki i środowiska Płazy.

Jubileuszowy rok rozpoczęliśmy spotkaniem z cyklu "Ciało i umysł", a nosiło ono tytuł "Bursztynowe lekarstwo z ula". Następnie podczas Gminnych Dożynek obchodziliśmy doroczne Święto Miodu, a w październiku dokonało się uroczyste podsumowanie naszych działań. Spotkanie rozpoczęło się przygotowaną prezentacją, która stanowi kronikę przebiegu Świąt Miodu w poszczególnych latach.

Przez te wszystkie lata towarzyszyła nam obecność życzliwych ludzi, którzy stanowią lokalne środowisko Płazy. Rozpoczęło się bardzo spontanicznie, ale pomysł się spodobał i przyjął. Było i uroczyście, i humorystycznie, imprezy odbywały się w różnych miejscach: w budynku biblioteki, w budynku szkoły, na stadionie sportowym w Płazie i w DPS w Płazie. Jedno jest pewne – nigdy nie było nudno!

Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa na kolejne Święto Miodu w Płazie.

IX Święto Miodu

Już po raz dziewiąty Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie przygotowała Święto Miodu. Tym razem nasze tradycyjne już, miodowe święto połączone zostało z jubileuszem 65-lecia Klubu Sportowego Tempo Płaza.

31 sierpnia 2013 na uroczystość, która odbyła się na terenie boiska sportowego w Płazie licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele chrzanowskich i płaziańskich instytucji, pszczelarze, dawni i obecni sportowcy Płazy, "Plazianki" z Chrzanowskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego, młodzież szkolna oraz czytelnicy biblioteki i mieszkańcy Płazy.

Wykłady nt. leczniczych i kosmetycznych właściwości produktów pszczelich, kulinaria, degustacje miodów i wypieków miodowych, to tylko niektóre punkty bogatego programu spotkania. Goście przybyli na miodowe i zarazem sportowe spotkanie mieli okazję skorzystać z wielu specjalnie przygotowanych atrakcji. Były występy artystyczne uczniów Publicznego Gimnazjum w Płazie oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie i Grupy Folklorystycznej Płazianki, był kiermasz rękodzieła, stoiska z miodami i ziołami oraz konkurs wiedzy o miodzie i rozgrywki sportowe. Wystąpił również gość specjalny: Franciszek Makuch, solista Opery i Operetki w Krakowie.

Na tę okazję Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie przygotowała wystawy "Przez pola i łąki Ziemi Chrzanowskiej. Świat okiem przyrodnika" czyli bogactwo świata roślin i owadów oraz "65-lecie Klubu Sportowego Tempo Płaza" – prezentacja płaziańskiego klubu sportowego na przestrzeni minionych sześćdziesięciu pięciu lat... a na zakończenie zabawa taneczna, podczas której gości bawił DJ Damian Czerwonka.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach kampanii edukacyjnej Ziemia Chrzanowska – ekologiczna kraina królestwem pszczół, promującej ekologiczne walory gminy Chrzanów, ochronę przyrody i bioróżnorodności oraz zdrowy tryb życia.

VIII Święto Miodu

29 września br. w pięknej, słonecznej scenerii parku Domu Pomocy Społecznej odbyło się Ósme Święto Miodu w Płazie. Tym razem połączone z Pożegnaniem Lata. Goście jak zwykle dopisali: mieliśmy przyjemność spotkać się zarówno z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Płazy. W ciągu kilku godzin przybyli na nasze tradycyjne już, regionalne święto, znaleźli coś i dla ducha i dla ciała...

Podczas uroczystego otwarcia podziwialiśmy występy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie - śpiewały, tańczyły i recytowały piękne wiersze. Młodzież z płaziańskiego Zespołu Szkół zaprezentowała program "Być kobietą", Panie ze Stowarzyszenia Folklorystycznego - piękne pieśni ludowe, a mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Płazie, świetnie ucharakteryzowani i przebrani (co można podziwiać na załączonych fotografiach...) zaprezentowali się... można powiedzieć "miodnie, kubusiowo i pszczółkowo".

Jeśli chodzi o to, co dla ciała: nie mogło zabraknąć naszych rodzimych pszczelarzy, którzy uczyli, jak wykorzystywać właściwości miodu i innych produktów pszczelich, nie tylko w celach zdrowotnych i kosmetycznych, ale także kulinarnych. Dla smakoszy "płynnego złota" przygotowano stoisko, na którym można było skosztować miodu, odżywczego napoju miodowo-cytrynowego i wyśmienitych wypieków miodowych. Wszystkich gości przybyłych na nasze ,"słodkie" święto częstowały miodowymi pierniczkami małe "pszczółki", a na chętnych do zwiedzania pięknego parku wokół Domu Pomocy Społecznej czekała bryczka.

Temu wszystkiemu towarzyszyły dwie piękne wystawy: przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną Chrzanowie Filię w Płazie "Życie leśnych łąk" (ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie) oraz poplenerowa wystawa prac STK In Gremio, powstałych podczas pleneru malarskiego w Płazie.

Dodatkowo goście mieli możliwość zakupu prezentowanych na kiermaszu prac plastycznych przygotowanych podczas terapii zajęciowej przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie. Po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni w Święcie Miodu wzięła udział Pani Karolina Patla z z firmy Bio Ogrody Szkółka Roślin Ozdobnych w Wygiełzowie, która wprowadziła nas w świat roślin miododajnych, co miało swój dalszy ciąg już 2 października, podczas wykładu Pani Karoliny "Lecznicze właściwości ziół", przygotowanego przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, Filii w Płazie.

...piękna, słoneczna pogoda, urocza sceneria parku i niepowtarzalny klimat płaziańskiego VIII Święta Miodu... Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, współorganizatorom, artystom i wszystkim tym, którzy wsparli nas dobrym słowem i gestem! Zapraszamy do Płazy - już za rok, kolejne IX Święto Miodu.

VII ŚWIĘTO MIODU

W dniu 4 września na boisku Klubu Sportowego "Tempo" w Płazie odbyły się "VI Dożynki Powiatowe", "Festiwal Ziemniaków po Cabańsku" oraz organizowane już po raz siódmy "Święto Miodu w Płazie".

Organizatorzy postarali się, aby w to niedzielne popołudnie rodziny, które przybyły na spotkanie mogły ciekawie i pożytecznie spędzić czas. Przygotowano wiele ciekawych propozycji: mogliśmy podziwiać występy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie, ciekawe przedstawienie zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Płazie, gimnazjaliści zaprezentowali swoje talenty wokalne i kabaretowe, natomiast Miejska Biblioteka w Chrzanowie Filia w Płazie przygotowała wystawę plenerową "Zobacz jak tu pięknie... Płaza pędzlem i obiektywem."

Biesiadowanie umilała nam muzyka folklorystyczna i góralska, a także występ artystów opery i operetki w Krakowie. Natomiast pszczelarze uczyli, jak wykorzystywać właściwości miodu i innych produktów pszczelich nie tylko w celach kulinarnych, ale również zdrowotnych i kosmetycznych.

Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. konkursy wiedzy przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie Filię w Płazie "Czy znasz to miejsce" oraz konkurs na temat wiedzy o miodzie "Miód żywi i leczy" i konkurs plastyczny przygotowany przez Dom Pomocy społecznej w Płazie. Dzieci mogły również korzystać z przygotowanej specjalnie dla nich zjeżdżalni, trampoliny i kul wodnych.

Można również było degustować ziemniaki pieczone i zakupić wyroby regionalne: miody, gliniane naczynia, obrazy i rzeźby. Pyszne, regionalne smakołyki dla głodnych i spragnionych zapewniła restauracja "Stare Mury" z Chrzanowa. Piękną scenografię i oprawę plastyczną wykonała Pani Barbara Starostka - Barycka. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna do której przygrywał zespół "Allados Trio" z Chrzanowa.

Monika Adamczyk

V ŚWIĘTO MIODU

25 listopada 2009

Kolejne już piąte Święto Miodu tym razem odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii w Płazie.

W programie spotkania znalazły się występy: dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie "Zatroskane pszczółki", chóru TRÓJTOLA działającego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Chrzanowie, pod kierunkiem Antoniny Wójcik oraz Stowarzyszenia Folklorystycznego Grupy Śpiewaczo - Obrzędowej Płazianki z przedstawieniem "Ja jestem syn pszczelarza".

Oprócz części artystycznej posłuchać można było także części bardziej technicznej m.in.: referatu Ryszarda Lasonia z Niesułowic "Pszczoła w życiu człowieka", referatu Tadeusza Fijołka z Dulowej "Życie miodem słodzone..." oraz wystąpienia Kazimierza Jędrysika i Jerzego Oczkowskiego.
Spotkaniu towarzyszyły kiermasze: rękodzieła ludowego "Galerii Drzewiej", produktów pszczelich i kosmetyków na bazie miodu oraz prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie.
O degustację wypieków i napojów miodowych zadbały gospodynie z Grupy Płazianki.

IV ŚWIĘTO MIODU

7 września 2008

IV Święto Miodu w Płazie odbyło się w uzupełnieniu i połączeniu z Dożynkami Gminnymi.

Dożynkowo - miodowa impreza, ze względów organizacyjnych odbyła się na boisku sportowym w Płazie, gdzie tradycyjnie już podziwialiśmy występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Płazie i Gimnazjum nr 5 w Płazie.

Swoje występy przedstawiły także Panie z okolicznych zespołów folklorystycznych oraz rodzimego Zespołu Folklorystycznego "Płazianki".

Główną z atrakcji okazał się konkurs na wieniec dożynkowy, w którym wygrały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Płazy. Tradycyjnie już kosztować było można miodowych specjałów oraz uczestniczyć w kiermaszu.

Imprezę zakończył wielki festyn pod gołym niebem.

III ŚWIĘTO MIODU

26 października 2007

W trakcie miodowej biesiady odbywającej się na terenie Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie podziwialiśmy: występ młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie "Europa pod strzechą", występ Męskiego Zespołu Folklorystycznego "Bolęcanie", występ Stowarzyszenia Folklorystycznego z Płazy, a także wykład Profesora Bogdana Kędzia z Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu dotyczący "Właściwości leczniczych produktów pszczelich".

Oprócz uczestnictwa w części artystyczno – naukowej biesiadnicy degustowali miodowe wypieki gospodyń płaziańskich, brali udział w miodowych konkursach z niespodziankami, a także kiermaszu w trakcie, którego kupić można było: miody i wyroby z wosku pszczelego Jacka Chrząścika, kosmetyki na bazie wosku pszczelego i propolisu "Korana", rzeźbę ludową z "Galerii Drzewiej" oraz prace mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie.

II ŚWIĘTO MIODU

1 grudnia 2006

Bogaci w doświadczenia z wcześniejszego Święta Miodu organizatorzy postanowili przenieść obchody na "większy" teren, organizując II Święto Miodu na sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie.

W programie obchodów znalazły się m.in.: występ dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie - "W pasiece", występ uczniów Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie "Pszczoła..., kwiat..., miłość...", występ grupy śpiewaczej z Płazy, prelekcja dyplomowanej kosmetyczki Kingi Wartalskiej dotycząca zbawiennych właściwości miodu na zdrowie i piękno, opowieść na temat pszczelich produktów prezentowana przez Jacka Chrząścika, Zygmunta Gładysa oraz Władysława Ortmana.

Świętujący uczestnicy mogli delektować się miodowymi specjałami, a także zakupić różnego rodzaju produkty pszczelarskie.

I ŚWIĘTO MIODU

8 listopada 2005 roku

Obchody pierwszego święta miodu odbywały się w Bibliotece w Płazie. W trakcie imprezy można było posłuchać prezentacji na temat: "Ochrona bioróżnorodności w naszym regionie" przedstawionej przez Bogusławę Majchrowską - kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chrzanowie, opowieści Prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego Jerzego Oczkowskiego na temat produktów pszczoły miodnej.

Dzięki uprzejmości Marzeny Bębenek i Grażyny Poznańskiej mogliśmy oglądać miodowy występ uczniów Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie, a do degustacji miodowych specjałów zaprosiły Gospodynie z Płazy.

W trakcie imprezy można było także podziwiać, a nawet zakupić wyroby z miodu wytwarzane przez Zygmunta Gładysa i Jacka Chrząścika.