Święto Miodu – relacja

2 października w słoneczne popołudnie płaziańska biblioteka zorganizowała Święto Miodu. Było to już XVI takie święto organizowane w Płazie.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu dietetyka – Elizy Szelest, która opowiedziała o prawidłowym bilansowaniu diety ze szczególnym uwzględnieniem produktów pszczelich. Zebrani goście dowiedzieli się jak jeść miód, aby nie tracił swoich wartości odżywczych, jakie miody dla kogo są wskazane i ile powinno się ich spożywać.

Kolejnym prelegentem był Jacek Chrząścik, który rozpoczął swoje wystąpienie od podkreślenia 15-letniej już tradycji Święta Miodu w Płazie, wspominając zaangażowanie całej społeczności w jego organizację. Potem opowiedział o tym jak wygląda praca pszczelarza, jak należy dbać o pszczoły i co się dzieje w pasiece przez cały rok.

Po wystąpieniach na wszystkich czekał słodki poczęstunek – pierniczki i ciasto, przygotowane przez Panie z Grupy obrzędowo – śpiewaczej „Płazianki”. Uczestnicy mogli zabrać ze sobą przepisy kulinarne na przygotowanie przez Panie słodkości.

W bibliotece prezentowały się także stoiska z miodami i rękodziełem. Pasieka Kamionka przygotowała miód wielokwiatowy, pyłek pszczeli i świeczki z wosku pszczelego. Kolejnym stoiskiem była biżuteria – Kolorowa wyspa, która zaprezentowała bogatą ofertę ręcznie robionej biżuterii w stylu boho.  Na stoisku GOHA – pottery można było podziwiać ceramikę – patery, talerze, misy i inne. Powiatowy Dom Pomocy Społecznej prezentował na swoim stoisku domki dla owadów, wyroby ceramiczne i drewniane – wykonane przez mieszkańców. Dodatkowo można było podziwiać obrazy także namalowane przez mieszkańców PDPS w Płazie. Kolejne stoisko należało do Pasieki Krzeszowickiej, która przygotowała duży wybór miodów, pyłków i pierzgi, a także świeczek z wosku pszczelego. Swoje stoisko miała także Apiterapia – Pasieka na Ściegiennego.