Strona główna – Informacje
W dniu 9 maja 2017 w godz. 15.00-18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, Filii w Płazie ul. Pocztowa 2 odbędzie się bezpłatne optometrystyczne badanie wzroku. Badanie przeprowadzą specjaliści z Kliniki Doktora Marchewki.
Serdecznie zapraszamy!
8 grudnia odbył się dzień otwarty w Filii w Płazie, która po ponad rocznej przerwie, wróciła do przebudowanego budynku gromadzkiego. Uroczystym otwarciem nowej siedziby zainaugurowaliśmy obchody 60-lecia działania Filii. Na zwiedzających czekała wystawa jubileuszowa "Opowiem wam historię" oraz prezentacja "Ważne miejsce na mapie Płazy". Odbyły się również warsztaty edukacyjne dla dzieci i akcja bookcrossingu. Od 9 grudnia zapraszamy na stary adres ale w zupełnie nowe przestrzenie!
W otwarciu biblioteki brali udział przedstawiciele społeczności lokalnej z Sołtysem Leszkiem Kowalskim i Radą Sołecką na czele. Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele chrzanowskich władz: Burmistrz Ryszard Kosowski, Burmistrz-elekt Marek Niechwiej, Krzysztof Zubik - Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie oraz Poseł na Sejm PR Robert Maciaszek. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się również przedstawiciele działających w Płazie organizacji społecznych i instytucji publicznych, chrzanowskich instytucji kultury oraz Radni Miejscy. Odnowioną siedzibę biblioteki poświęcił ks. Stanisław Markowski z parafii w Płazie. Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji, a także życzeń pomyślności i gratulacji - dziękujemy wszystkim za życzliwość i ciepłe słowa.
Inwestycja pod nazwą "Przebudowa i nadbudowa domu gromadzkiego wraz z adaptacją poddasza na regionalną izbę Przy kominie - dla biblioteki w Płazie" została sfinansowana ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, budżetu Gminy Chrzanów oraz budżetu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Biblioteka+"
W okresie od kwietnia do lipca 2013, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Filii w Płazie, odbywały się zajęcia językowe pod hasłem "English for everyone". Na konwersacje w języku angielskim przychodziła nie tylko młodzież gimnazjalna, ale także starsze osoby, które chciały "podszlifować" swój angielski. W trakcie spotkań tematycznych rozmawialiśmy o czasie wolnym, książkach, filmach, wakacyjnych wyjazdach czy podróżowaniu. Osoby uczestniczące w warsztatach często musiały wykazać się doskonałą wyobraźnią wcielając się w różne role: pogodynek, małych dzieci czy też nieznośnych współlokatorek.
Bardzo miłym akcentem zakończyły się (27.06) zajęcia tematyczne dla młodzieży - jedna z naszych warsztatowiczek, Małgorzata Bańkowska otrzymała nagrodę - wyróżnienie w zorganizowanym w ramach zajęć konkursie na recenzję swojej ulubionej książki (oczywiście w języku angielskim).
Podsumowań ciąg dalszy: 31 lipca zamknęliśmy wspólne miesiące nauki w ramach prowadzonych w naszej Filii spotkań językowych dla mieszkańców Płazy - kursu "Angielski 123 w bibliotece". W trakcie tego ostatniego spotkania nasi kursanci w zadaniach i quizach wykazali się zdobytą wiedzą... były nagrody, dyplomy i skromne upominki.
CZY WIESZ GDZIE MIESZKA ZARAZA NIEBIESKA?
pytaliśmy o to wszystkie dzieci, które brały udział w akcji letniej. Za nami wakacyjne spotkania w Filii w Płazie i w Filii w Pogorzycach (1-12.07.2013). Ale było SUPER!... i oczywiście dzieci dowiedziały się co to jest ZARAZA NIEBIESKA. Jak zakończyły się jej poszukiwania na terenie Płazy i Pogorzyc? Oto relacja:
Czy wiesz gdzie mieszka Zaraza niebieska? - akcja edukacyjna - rozwijanie zachowań proekologicznych mieszkańców oraz aktywności dzieci poprzez organizację zajęć edukacyjno - rekreacyjnych oraz zakup wyposażenia.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie na realizację projektu pozyskała środki w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, objętego PROGRAMEM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH na lata 2007-2013 - małe projekty, z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Fotorelacja Filia w Płazie
Fotorelacja Filia w Pogorzycach
Wystawa Płaziańska Łąka - ul. Broniewskiego 10C
Tak było w Płazie:
W dniach 1-12 lipca 2013 Miejska Biblioteka Publiczne w Chrzanowie Filia w Płazie po raz 8 przygotowała dla młodych czytelników atrakcyjne zajęcia edukacyjne mające na celu poznanie flory naszego sołectwa, przebiegające w tym roku pod intrygującym hasłem.
Akcje rozpoczęliśmy od zapoznania uczestników z programem zajęć - wyjaśniliśmy kim / czym jest zaraza niebieska i gdzie będziemy jej szukać?, potem zasady obowiązujące w grupie i zapoznanie z regulaminem spotkań. W tym samym dniu zajęcia integracyjne, gry planszowe i zabawy zespołowe prowadziła Agnieszka Weidemann, natomiast o zasadach udzielania pierwszej pomocy zapoznała wszystkich dyplomowana pielęgniarka Jadwiga Głogowska.
Kolejny dzień - Wycieczka na Groble i Grodzisko w Pogorzycach. Spacer ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą Pogorzyce - Wzgórze Grodzisko Wielkie - Płaza Dolna. Zbieranie ziół i roślin do zielnika pod kierunkiem "Płazianek". Odpoczynek i piknik na łące - podziwianie uroczych zakątków Płazy. Wycieczkę poprowadziły studentki Ochrony Środowiska: Kamila Arsene i Natalia Chrząścik, które opowiadały w międzyczasie o walorach przyrodniczych i krajoznawczych naszego regionu.
Koniecznie musieliśmy odwiedzić Wygiełzów - a więc wycieczka do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. W trakcie wizyty w skansenie uczestnicy przeszli całą ścieżkę edukacyjną "Szlakiem Wiejskich Rzemiosł" podczas której poznały warunki życia, narzędzia i przedmioty z dawnych latach. Nie obyło się oczywiście bez zbieranie ziół, traw i kwiatów do zielnika.
Rozpoczęły się bowiem wielkie przygotowania do robienia zielników. Zioła, trawy i kwiaty zbierane podczas spacerów wspólnie z Paniami z Grupy Śpiewaczo - Obrzędowej "Płazianki" były segregowane i odpowiednio sprawiane. Panie opowiadały o zaletach ziół, o sposobach ich przyrządzania i właściwościach zdrowotnych. Potem koniecznie musieliśmy wyjść na plac zabaw - w końcu ruch to zdrowie!
Przyszedł czas na lekcję multimedialną - cała grupa obejrzała prezentację multimedialną o walorach przyrodniczych naszego regionu, którą przygotowały Panie z Punktu Informacji Turystycznej, działającego w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej w Chrzanowie, przy MBP Chrzanów. Przyszedł czas na kreatywność i zdolności manualne - rozpoczęliśmy tworzyć zielniki z zebranych na łąkach ziół, traw i kwiatów. I jeszcze obrazy kwiatów na papierze czerpanym metodą asamblaż - zajęcia plastyczne z humorem prowadziła Pani Barbara Starostka - Barycka. I kolejne zajęcia - gry planszowe i zabawy integracyjne.
Kolejnego dnia poszliśmy na spacer Doliną Siemota podczas, którego dzieci wspólnie z gospodyniami - "Płaziankami" zbierały trawy, zioła i kwiaty do makiety "Letnia łąka". I atrakcja dnia - wizyta w pasiece "Kamionka" Państwa Chrząścików, gdzie smakowaliśmy pyszny, słodki miód.
Czy zdrowo się odżywiamy? - takie pytania zadawaliśmy sobie również - o zasadach zdrowego żywienia zapoznała wszystkich Pani Janina Onyszkiewicz - z Oddziału dla dzieci chrzanowskiej biblioteki, która w Chrzanowie kierowała zajęciami dla najmłodszych czytelników, również w ramach akcji letniej. Było wspólne przygotowanie sałatek i soków - wszystko pyszne i zdrowe.
Makieta letniej łąki, którą przygotowaliśmy razem wyszła bajecznie! Całe bogactwo płaziańskiej łąki - u nas w Płazie jest najpiękniej! - przekonywały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wspólnie z Panią Basią.
Nie mogliśmy się doczekać wyjazdu do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. W tym dniu wszyscy byliśmy podekscytowani zwiedzaniem przyrodniczych wystaw. Dodatkowo z wielką przyjemnością pospacerowaliśmy po krakowskim Rynku. Pogoda dopisała. Wszyscy byliśmy głodni - więc bez wizyty w McDonaldzie się nie obyło. Smakowało nam wszystko!
I zielników ciąg dalszy... Trwały prace nad wykonaniem zielników z ziół i traw zbieranych podczas wycieczek na Grodzisko i do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.
Na zakończenie przygotowaliśmy extra poczęstunek, było wesoło i smutno zarazem, bo to już koniec...
Uwaga! Zawsze towarzyszyły nam książki. Zachęcaliśmy dzieci, że warto czytać regionalne wydawnictwa.
Podsumowując: w rewelacyjnych zajęciach wakacyjnych wzięło udział 28 dzieci w wieku 6 -13 lat, wspaniale się wszyscy bawili a jednocześnie bardzo wiele nauczyli.
Dwa tygodnie za nami. Można powiedzieć, że I etap akcji zakończony, ale spotkamy się raz jeszcze podczas warsztatów kulinarnych. Wspólnie z "Płaziankami" smakować będziemy Słodkie cuda miodowe. Już teraz mamy pomysł na wystawę i prezentację multimedialną całego przebiegu letniego projektu Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?
Niestety w Płazie zarazy niebieskiej nie znaleźliśmy, ale wiemy, że pomieszkuje w naszej gminie - gdzie? - nie zdradzamy, szukajcie!
Przepiękną makietę łąki wykonaną przez uczestników zajęć w Płazie, można zobaczyć w okresie wakacji (do końca lipca) w holu Biblioteki Głównej w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C.
Zajęcia w Płazie prowadziły Jolanta Mazgaj i Monika Adamczyk - bibliotekarki z przygotowaniem pedagogicznym.
Osoby wspomagające: Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne Grupa Śpiewaczo- Obrzędowa Płazianki w składzie: Stanisława Grelak, Maria Bogusz, Zofia Chrząścik, Władysława Oleksy, Władysława Styrna.
Studentki Ochrony Środowiska: Kamila Arsene, Natalia Chrząścik
Pielęgniarka dyplomowana - Jadwiga Głogowska
Plastyczka - Barbara Starostka-Barycka
Gry planszowe - Agnieszka Weidemann
Piramida żywienia - Janina Onyszkiewicz (Oddział dla dzieci MBP Chrzanów)
A tak w Pogorzycach:
W dniach 1-12.07. w filii MBP w Pogorzycach po raz kolejny odbyła się Akcja Letnia skierowana do dzieci wiejskich pozostających w domu. W tym roku zajęcia przebiegały pod hasłem "Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?" Wzięło w nich udział 10 dzieci w wieku 6 - 13 lat.
Już w pierwszym dniu: pełna integracja dzieci - pierwsze przyjaźnie zabawy i dużo humoru, ale również uważne zapoznanie się z programem akcji i wyjaśnienie kto lub co kryje się pod nazwa zaraza niebieska. Dzieci zobaczyły prezentację multimedialną na temat bogatej roślinności występującej w okolicy Pogorzyc. Pozostała część dnia upłynęła na grach i zabawach integracyjnych.
Dzień drugi: piesza wycieczka ścieżką edukacyjną Pogorzyce - Wzgórze Grodzisko Wielkie - Płaza Dolna - Pogorzyce i zbieranie roślin do zielnika.
Dzień trzeci: na naszej trasie - Skansen w Wygiełzowie i zwiedzanie muzealnych chat oraz lekcja muzealna "Śladami dawnych rzemiosł" - przypomnieliśmy sobie dawne, ginące już dzisiaj zawody... mogliśmy spróbować swoich sił w różnego rodzaju rzemiosłach dawnych...
Dzień czwarty: pasieka Tadeusza Grenia tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy z życia i zwyczajów pszczół, a potem sam gospodarz raczył nas pysznym, zdrowym miodem.
Dzień piąty: warsztaty plastyczne z udziałem malarki Jadwigi Smolik, która pomagała dzieciom wykonać z kartonu dużą, kolorową łąkę z jej osobliwymi mieszkańcami.
Tydzień drugi:
Spotkanie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich "Pogorzycanki". Dzieci dowiedziały się jak powinniśmy się odżywiać, aby długo zachować zdrowie. Panie przyniosły ze sobą popularne zioła. Potem wspólnie z gośćmi wykonały sałatkę owocową - repetom nie było końca!
We wtorek dzieci wykonały zielniki z roślin zebranych w czasie spaceru po okolicznych łąkach. Następnie nasza pielęgniarka - Pani Joanna Sitarz opowiedziała o zasadach udzielania pierwszej pomocy.
W środę dzieci odwiedziły ogród warzywno-owocowy Ireny Jarczyk, która opowiadała o swojej pasji - pielęgnacji ogrodu. Gospodyni poczęstowała wszystkich pysznym, domowym kompotem z rabarbaru.
W czwartek - wycieczka do Krakowa i zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, spacer po rynku oraz zwiedzanie Kościoła Franciszkanów, w którym znajduje się ławka gdzie często modlił się Papież Jan Paweł II.
W piątek - na zakończenie - wspólnie piekliśmy kiełbaski na ognisku, rodzice podziwiali piękne prace swoich pociech. Pytano oczywiście czy znaleźliśmy zarazę niebieską? - W Pogorzycach jej niestety nie ma! Zobaczymy czy znajdą ją w sierpniu dzieci w Balinie i Luszowicach. Życzymy powodzenia!
O projekcie Praca.Enter pierwszy raz usłyszałam od koleżanek i Pani Moniki Kuli. Poszłam na pierwsze spotkanie do biblioteki dotyczące projektu pt."Nie każdy musi być bankierem, czyli od pasji do przyszłego zawodu", bardzo mnie to zainteresowało.
Dowiedziałam się, że podczas realizacji projektu będę mogła się dowiedzieć o zawodach przyszłości, sposobach poszukiwania pracy, a przy okazji będę mogła trochę pozwiedzać, ponieważ podczas realizacji projektu Praca.Enter będą również organizowane wyjazdy do ciekawych miejsc.
Jedną z atrakcji była organizowana wycieczka do Tarnowa na mecz żużlowy i wprost podskoczyłam z radości! Zawsze chciałam zobaczyć taki mecz na żywo. Sprawy organizacyjne załatwiliśmy na spotkaniu i... mogłam jechać!
W niedzielę 2 czerwca spotkaliśmy się pod szkołą. W drodze moje myśli krążyły cały czas wokół żużla. Po ponad dwóch godzinach dotarliśmy do Tarnowa, pod stadion. Okazał się bardzo wielki i inny niż w moich wyobrażeniach. Najpierw mieliśmy spotkanie z młodym żużlowcem, Ernestem Kozą. Opowiedział nam dokładnie o żużlu i motorze. Później weszliśmy na stadion... Gdy rozejrzałam się dookoła, myślałam, że znalazłam się na boisku do baseball'a! Otoczył nas ryk silników...
Przy pierwszym wyścigu niezbyt rozumiałam zasady, mimo wcześniejszego szukania informacji o żużlu i zespole Unia Tarnów. Ale później były niesamowite emocje. Nie da się poczuć tego samego, oglądając wyścig w telewizji. Przy ostatnim wyścigu byłam strasznie zawiedziona, że to już koniec... Wróciliśmy bardzo późno w nocy, ale mimo to nie byłam ani trochę zmęczona.
Następnego dnia okazało się, że mogę jechać z grupą do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński i do Wyższej Szkoły Teatralnej. Pojechaliśmy 11 czerwca. Okazało się, że jedziemy pociągiem! Wszyscy bardzo się z tego ucieszyli. Gdy nadszedł czas, byliśmy najedzeni i gotowi na zwiedzanie UJ. Posłuchaliśmy tam wykładu na temat kierunków studiów na Uniwersytecie i obejrzeliśmy wystawy. Następnie udaliśmy się do Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie dowiedzieliśmy się dokładnie jak wygląda praca aktora itp.
Ostatnią wycieczką był wyjazd do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie na podsumowanie projektu i spotkanie z raperem Tadkiem z zespołu Firma. Przedstawiliśmy krótkie prezentacje multimedialne pt. "Ja za 5 lat". Później zadawaliśmy dużo pytań na temat nowej płyty Tadka, każdy z nas dostał jego autograf, a niektórzy kupili sobie płytę.
Cały projekt był bardzo ciekawy. Myślę, że pomoże wielu osobom w wyborze wymarzonej, dobrze płatnej przyszłej pracy. Bardzo mi się podobało!
Pozdrawiam, Beata Kłapcia 🙂
Uczenie, to nie tylko szkoła i odrabianie zadań domowych, ale też doskonała forma spędzania wolnego czasu. To również sposób na zdobywanie wiedzy i rozwijanie pasji wspólnie z najbliższymi... 7.06. w Filii w Płazie, w ramach obchodów III Małopolskich Dni Uczenia się przez Całe Życie, odbyło się spotkanie Echa płaziańskich tradycji...
Podczas spotkania zaprezentowano prace literackie mieszkańców Płazy:
Okruchy pamięci. Uchronić od zapomnienia - kronika autorstwa Michała Chrząścika:
z noty redakcyjnej:
Okruchy pamięci... - nie jest pracą monograficzną lecz luźnym zbiorem informacji o Płazie, wspomnień autora, relacji i rozmów z mieszkańcami sołectwa. Słowo pisane zostało opatrzone zdjęciami, dokumentami i pamiątkami ze zbiorów własnych i innych, wycinkami z czasopism i materiałem źródłowym z dostępnych autorowi publikacji o regionie. Całość obejmuje 31 rozdziałów poprzedzonych wstępem.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie: Filia nr 6 w Płazie. Próba monografii za lata 1995-2009 - praca licencjacka Małgorzaty Jochymek
ze wstępu:
Celem pracy jest przedstawienie działalności omawianej biblioteki, ukazanie jej historii i funkcji, jakie pełni w środowisku lokalnym. Zwrócono szczególna uwagę na zmiany zachodzące w księgozbiorze oraz działalność kulturalno – oświatową. Uwzględniono również możliwości lokalowe placówki, stan czytelnictwa, wiek i zainteresowania użytkowników. Wprowadzono krótką charakterystykę gminy i całej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, by przedstawić warunki i okoliczności działania Biblioteki.
Obie prace dostępne są w zbiorach MBP Filia w Płazie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie stara się promować Ziemię Chrzanowską zarówno realizując własne zadania czy też wspierając dobre pomysły i ciekawe działania. Tak było również w ostatni weekend, 25-26 maja, gdy z ogromną przyjemnością włączyliśmy się w akcję promującą płaziańskie zabytki, m.in. zabytkowy, XVI-wieczny kościołek p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Co prawda kościółek ten nie znalazł się na tegorocznej liście zabytków, zwiedzanych w ramach projektu "Wejdź na szlak" - XV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, ale dzięki inicjatywie Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie Pani Lucynie Kumali i ze wsparciem ks. Proboszcza Stanisława Makowskiego, udostępniono do zwiedzenia tę płaziańską perełkę architektury.
Jak się okazało, w ciągu dwóch wspomnianych dni, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się historia budowy kościoła, w zachwyt wprawiały odrestaurowane elementy kościoła oraz jego wyposażenia: portal wczesnorenesansowy z początku XVI wieku, polichromia dekoracyjna z XVI w, której częścią jest łuk tęczy przedstawiający Credo Apostolorum, ołtarz główny, obrazy z ołtarzy bocznych. W sumie obiekt obejrzało ok. 1900 osób, zarówno mieszkańcy sołectwa, jak i goście z bliższych i dalszych okolic.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w promowanie naszej miejscowości, podejmując pracę przewodników po zabytkowym kościele: Annie Niedzielczyk, Elżbiecie Bolek, Dawidowi Borodawko, Jackowi Kowalskiemu, Kazimierze Skowrońskiej, Janowi Burda.
I jeszcze kilka słów o historii kościółka i związanej z nim legendzie...
Dawno, dawno temu, w malowniczo położonej miejscowości Płaza, postanowiono wybudować kościół. Wówczas Parafia obejmowała trzy miejscowości: Płazę, Bolęcin i Piłę Kościelecką, dlatego też miejsce pod budowę wytyczono na granicy Płazy i Bolęcina (Kamień w Bolęcinie). W nocy, po przywiezieniu materiału na budowę, "coś", jakieś nieokreślone siły materiał budowlany "przeniosły" na pobliskie wzniesienie. Sytuacja powtórzyła się i dlatego podjęto decyzję wybudowania kościoła właśnie w tym miejscu, w którym znajduje się obecnie.
Powstanie i architektura kościoła.
Parafia w Płazie powstała w XIV wieku. Istniał już wtedy kościół drewniany p.w. Świętego Krzyża, typu późnogotyckiego - małopolskiego, o którym wspomina kronikarz Jan Długosz. Istniejący obecnie murowany kościół stanął w XVI wieku staraniem dwóch plebanów: Antoniego, który prace rozpoczął i Tomasza Mateusza Żydka zwanego Płazą, który budowę zakończył w 1576 roku, sprawiając też wyposażenie. Informuje o tym pisana renesansową antykwą kamienna tablica fundacyjna, wmurowana w północną ścianę korpusu kościoła. Finansowego wsparcia udzielili współwłaściciele dóbr w Płazie: Stanisław Płaski, Jan Radecki i Baltazar Charmęski. Ksiądz Tomasz Żydek, był postacią znaczącą w środowisku małopolskiego duchowieństwa, nie tylko jako kanonik kolegiaty w Wiślicy i krakowskiego kościoła św. Szczepana oraz pleban w Modlnicy pod Krakowem, lecz także jako człowiek wysokiej kultury, związany z krakowskimi humanistami, w szczególności zaś z Marcinem Kromerem, biskupem warmińskim. Konsekracja kościoła odbyła się w 1605 roku. W ciągu wieków architektura i wystrój kościoła wielokrotnie ulegały przekształceniom i uzupełnieniom.
Kościół jest orientowany. Prezbiterium kwadratowe. Szersza nawa na rzucie poprzecznego prostokąta: jej oś przesunięta nieco z osi prezbiterium ku południowi na skutek włączenia przylegającej od południa kaplicy, wzmiankowanej w aktach wizytacji biskupich 1602 - 1783. Prezbiterium sklepione jest kolebkowo, w nawie pułapu przy prezbiterium od północy zakrystia z drewnianym pawlaczem i nowszym przedsionkiem. Wejście od strony północnej Do przedsionka zakrystii prowadzą drzwi drewniane, a z przedsionka do zakrystii - drzwi drewniane obite blachą z kratą z żelaznych listew wykonane w 1854r.
W prezbiterium kościoła znajduje się polichromia dekoracyjna z XVI w., której częścią jest łuk tęczy przedstawiający Credo Apostolorum. Dominującym motywem polichromii jest wić roślinna rozbudowana wokół centralnie umieszczonej rozety. W wić wpleciono owoce dojrzałych wiśni, które w czasach renesansu symbolizowały "słodki" charakter Bożego Dzieła oraz kiście winogron symbolizujące Rajski Ogród. W kościele znajdują się trzy ołtarze zabytkowe: główny i dwa boczne.
Ołtarz główny, wczesnobarokowy z rokokowymi uzupełnieniami wykonany w roku 1822 z miękkiego drzewa. Z tyłu na desce ołtarza znajduje się napis: AD 1822 DIE 24 AUGUSTI. W ołtarzu umieszczony został obraz przedstawiający Ukrzyżowanego Pana Jezusa wykonany przez Bronisława Abramowicza w 1885r. Ołtarz sławi tajemnicę ukrzyżowanego Pana. W zwieńczeniu wizerunek Boga Ojca. Z obu stron ołtarza umieszczone są drewniane rzeźby przedstawiające św. Apostołów Piotra i Pawła, a powyżej św. Agnieszki i św. Barbary. Tabernakulum drewniane, ozdobne, z wkomponowanym wewnątrz drugim tabernakulum pancernym. Wczesnorenesansowy portal z ok. 1529r., kamienny, prostokątny, zwieńczony belkowaniem i półkolistym tympanonem, ożywiony motywem ząbków i prętów wstęgą oplecionych; na kartuszu krzyż kształtu litery T z dzwoneczkami, atrybut św. Antoniego Pustelnika, patrona proboszcza Antoniego - inicjatora budowy obecnego kościoła. Obok portalu znajduje się tablica epitafijna poświęcona rodzinie Szembeków.
Ołtarz prawoboczny - Matki Bożej Pocieszycielki - późnobarokowy, powstał po roku 1700. Znajdują się w nim następujące obrazy: Matka Boża z Dzieciątkiem nazwana Matką Bożą Pocieszenia zwana Płańską, barokowa kopia gotyckiego obrazu opartego o czeski typ Madonny Dudlebskiej (nazwany w Polsce piekarskim) wykonany na desce. Postać Matki Bożej zdobi metalowa sukienka. Śmierć Świętego Józefa z roku 1850 malowany przez Wojciecha Eljasza, Matka Boża Różańcowa – rok malowania i autor nieznany, Św. Barbara patronka górników - zamieszczony w zwieńczeniu ołtarza. Obraz Matki Bożej Pocieszenia zdobią dary wotywne składane przez mieszkańców parafii Matce Bożej w podzięce za wysłuchane modlitwy.
Ołtarz lewoboczny - Serca Jezusa - późnobarokowy, powstał po roku 1700. W nim umieszczono następujące obrazy: Serca Jezusowego, Św. Izydor rolnik z roku 1850, malowany przez Wojciecha Eliasza (św. Izydor jest trzecim patronem kościoła), Św. Antoni Padewski, malowany również przez Wojciecha Eliasza (zamieszczony w zwieńczeniu ołtarza).
Ponadto w kościele znajdują się również:
Stacje Drogi Krzyżowej malowane na płótnie, prawdopodobnie w XVIII wieku. Dwa konfesjonały stałe, wykonane zostały z drzewa dębowego (w miejsce starych zniszczonych) dzięki staraniom ks. Kazimierza Szewczyka (proboszcza w latach 1959-1966).
Tablica fundacyjna pierwotnie znajdująca się na zewnątrz Kościoła, w wyniku jego przeobrażeń w latach 1851-55 przeniesiona do wnętrza budynku. Tekst zamieszczony na tablicy / tłum. na jęz. polski/ Dla największej sławy boskiej chwały i dla uszanowania św. Krzyża, także dla miłości (rodzicielskiej) ojcowizny Tomasz syn Mateusza Żydka z Płazy (czy raczej: Tomasz z Płazy, syn Mateusza Żydka), kanonik wiślicki, pleban św. Szczepana i w Modlnicy, kościół, wznoszony przez plebana Antoniego, i z powodu zrujnowania z zaniedbania wielkim nakładem środków dokończył. Sprzętami do boskiego kultu potrzebnymi, wyobrażeniami i malunkami przyozdobił. A. D. 1576. Pomocnicy Panowie Stanisław Płaski, Jan Radecki i Baltazar Charmęski dziedzice w Płazie. Niech Imię Pańskie będzie błogosławione na wieki.
Ambona drewniana, zabytkowa, barokowo – klasycystyczna, zdobiona, z nakryciem. Na szczycie ambony figuraśw. Michała Archanioła trzymającego w ręku wagę. Obecnie ambona poddawana jest renowacji.
Chrzcielnica marmurowa z nakryciem wykonanym z miedzianej blachy. Została ona sprawiona przez ks. Kazimierza Szewczyka w miejsce starej chrzcielnicy dębowej sprzed roku 1783, mocno zniszczonej.W chwili obecnej chrzcielnica poddana została zabiegom renowacyjnym,
Chór muzyczny wzniesiono przed rokiem 1748. Przekształcony w XIX w. ma charakter późno barokowy.
Organy sprawione staraniem ks. Wojciecha Krzeptowskiego w roku 1956: wówczas zainstalowano jeden manuał (9 głosów). Organy są w dobrym stanie, gruntowny ich remont przeprowadzono w roku 1979 Na chwilę obecną posiadają 13 głosów (4 pochodzą z Kościoła Mariackiego, zostały dobudowane w 2008 roku).
Wieża kościelna znajduje się od strony zachodniej kościoła, murowana z kamienia miejscowego, przesunięta z osi prezbiterium i nawy ku północy. Spód wieży sklepiony jest kolebkowo. Na wieży kościelnej znajdują się trzy dzwony z początku XX w.
- Św. Jan Chrzciciel - waga 300 kg, na którym znajduje się napis: "Ospałe serca budź, zgnębionym otuchę wlej, upadłym miłosierdzie głoś, a umarłym zmartwychwstanie" oraz płaskorzeźba przedstawiająca św. Jana Chrzciciela z napisem,, Św. Jan Baptysta Par. Płaza RP 1948, odlewnia dzwonów K. Schwabew Białej Kr.".
- Św. Barbara – waga 150 kg,napis. "Św. Barbaro chroń naszych górników Par. Płaza 1948".
- Poświęcony Matce Bożej – waga 100 kg, dar robotników Zakładów Wapienniczych w Płazie (oryginalny napis "Dar robotników Wapienników w Płazie" Rp. 1926 oraz płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą).
Na kościele znajduje się sygnaturka kształtu barokowego obita na zewnątrz blachą ocynkowaną w 1977r., znajduje się w niej dzwon o wadze ok. 20 kg, wykonany w 1850r., dar ks. Zbigniewa Jormana, proboszcza z Myślachowic (1982r.).
Zabytki przyrodnicze
Trzy lipy rosnące przed kościołem, prawdopodobnie liczące 200 - 300 lat, uznane za pomniki przyrody.
Cmentarz
Początkowo miejscem spoczynku zmarłych był teren wokół starego kościoła. Cmentarz parafialny powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, w II poł. XX wieku powiększony. W środku starszej części cmentarza znajduje się wysoki, kamienny, neogotycki krzyż ufundowany przez parafian. Wśród nielicznych starszych grobów wyróżnia się nagrobek Erazma Umińskiego (zm. w 1878r.) z żeliwnym, ażurowym krzyżem na kamiennym cokole.
Plebania
Między kościołem starym i nowym stoi murowana, wykonana z cegły plebania, wybudowana w roku 1908 na miejscu starszej, drewnianej pochodzącej z 1777 roku. Staraniem ks. Kazimierza Lissewskiego i ks. Prałata Tadeusza Czarnoty została rozbudowana. Na frontonie plebanii znajduje się zegar skonstruowany przez ks. Kazimierza Lissewskiego, który amatorsko zajmował się budową i naprawą zegarów wieżowych. Zdobył nawet w tej dziedzinie uprawnienia mistrzowskie i kiedy zepsuł się zegar na ratuszowej wieży w Krakowie, tylko ks. Lissewski poradził sobie ze skomplikowaną usterką. On również zamieścił po zegarem sentencję, która czyni ten czasomierz wyjątkowym i jedynym w Polsce: "JEDNA Z TYCH GODZIN BĘDZIE TWĄ OSTATNIĄ".
Historię kościoła na podstawie materiałów, dokumentów udostępnionych przez księdza proboszcza Stanisława Makowskiego opracowały Jolanta Mazgaj i Monika Adamczyk, MBP w Chrzanowie Filia w Płazie. Przedstawiona w tekście legenda przekazywana jest ustnie z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Płazy. Tu opublikowana została po raz pierwszy przez Jolantę Mazgaj, której podanie przekazała ciocia Maria Głuszek.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie ul. Pocztowa 2 ma zaszczyt zaprosić na spotkanie pt. Echa płaziańskich tradycji w trakcie którego zaprezentujemy prace literackie mieszkańców Płazy: Okruchy pamięci. Uchronić od zapomnienia - kronika autorstwa Michała Chrząścika oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie: Filia w Płazie. Próba monografii za lata 1995-2009 - autorstwa Małgorzaty Jochymek. Panie ze Stowarzyszenia Folklorystycznego w Płazie przedstawią miejscowe tradycje kulinarne. Zapraszamy 7.06.2013r. godz. 8.00.
Współpraca: Zespół Szkół w Płazie, Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne w Chrzanowie Grupa Śpiewaczo - Obrzędowa Płazianki.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Filii w Płazie odbył się cykl spotkań z uczniami Publicznego Gimnazjum im. Rodziny Starzeńskich w Płazie. Zajęcia dla młodzieży miały niecodzienny charakter – lekcję biblioteczną w języku angielskim poprowadziła Pani Natalia Jaworek, studentka filologii angielskiej.
Młodzież miała okazję poznać historię biblioteki w Płazie oraz dowiedzieć się o jej rozwoju na przestrzeni lat. Uczniowie poznali zasoby biblioteki, została im przedstawiona strona internetowa naszej miejscowości. Była to doskonała okazja dla uczniów, którzy mogli wykazać się swoją znajomością języka angielskiego - opowiadali o swoich ulubionych książkach lub o tych, które ostatnio przeczytali.
Na zakończenie spotkania został ogłoszony wśród uczniów mini – konkurs na krótką recenzję ulubionej książki lub opis bibliotecznego spotkania w języku angielskim. Za najlepsze prace przewidziano nagrody książkowe!
Każdego, kto chce "podszlifować" swoje umiejętności językowe, poszerzyć zasób słownictwa angielskiego czy w swobodnej atmosferze porozmawiać po angielsku, zapraszamy na spotkania, które będą odbywać się w okresie 9.05 - 31.07.2013 w każdy czwartek o godz. 1415 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Filii w Płazie ul. Pocztowa 2.
15 listopada 2012 r. w Bibliotece w Płazie odbyły się dwa spotkania uczniów z miejscowej Szkoły Podstawowej z Panią Zofią Tomaszkiewicz, malarką, poetką i muzykologiem.
Na zajęciach chrzanowska artystka czytała swoje wiersze, opowiedziała dzieciom o swoim życiu, pasjach i marzeniach. Przybliżyła różne techniki malarskie, wyjaśniła na czym one polegają i jakie sama stosuje.
Na zakończenie zajęć uczestnicy mogli podziwiać prace Pani Zofii, które prezentowane są na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, Filia w Płazie (7.11.2012 - 10.01.2013).
"Co dobre, to się szybko kończy" - tym stwierdzeniem zakończyły się kolejne zajęcia, które dla swoich czytelników przygotowała Filia w Płazie.
Wszyscy fotograficy - amatorzy zgodnie stwierdzili, że uczestniczenie w zajęciach nie było czasem straconym. Wakacyjne spotkania pod tytułem Zdjęcia z wakacji - warsztaty dobrego fotografowania dla młodzieży - odbywały się w drugiej połowie lipca 2012r.
A oto co napisali o warsztatach uczestnicy:
"Wysłuchaliśmy wielu cennych porad, które nam początkującym fotografom na pewno pomogą w dążeniu do wykonywania jak najlepszych zdjęć. Oprócz nauk teoretycznych, mogliśmy się sprawdzić również w praktyce. Podczas plenerów ukazywaliśmy swoje twórcze myślenie, które również było korygowane przez czujne oko prowadzących. Cały kurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze i wiele nas nauczył. W naszej pamięci na długo pozostanie przesłanie że "Fotografia z sercem czyni chwile wiecznymi".
Bardzo dziękujemy Pani Karolinie Jaśko, właścicielce firmy fotograficzno-reklamowej 2flyteam za poświęcony nam czas oraz Bibliotece Publicznej w Chrzanowie z Filią w Płazie za zorganizowanie warsztatów."
Adriana, Agnieszka, Gabrysia, Justyna, Natalia,
Monika, Oliwia, Grzegorz, Marcin, Krzysztof
Serdecznie dziękujemy prowadzącym zajęcia Pani Karolinie Jaśko i Panu Bogusławowi Mucha oraz wszystkim uczestnikom.
Jolanta Mazgaj, Monika Adamczyk
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Filia w Płazie
Po raz kolejny w Filii w Płazie zorganizowano zajęcia dydaktyczne dla dzieci w ramach Akcji Letniej, która w tym roku przebiegała pod hasłem "Z Biblioteką w wakacyjną podróż dookoła świata". Tradycyjnie rozpoczęliśmy cykl spotkaniem organizacyjnym, w trakcie którego m.in. zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, które przedstawiła pielęgniarka Jadwiga Głogowska.
W zajęciach uczestniczyło dwudziestu młodych czytelników. Dzieci poznawały kraje egzotyczne: Japonię, Chiny, Iran, Kenię, Indie, Tybet. Zapoznały się z ich kulturą, historią i zwyczajami. Uczyły się zwrotów grzecznościowych i pisania swoich imion w językach: japońskim, perskim i suahili. Uczestnicy Akcji Letniej podczas "podróży" do Japonii (Nippon - 日本) wysłuchali legendy o Tanabata czyli 七夕, pięknie przedstawionej przez Agatę Kwiatkowską i nauczyli się wykonywać żurawie z papieru metodą orgiami czyli 折り. Natomiast podczas "wycieczki" do Chin dzieci poznały historię tego kraju i wykonały makietę Muru Chińskiego oraz postać Chińczyka pod kierunkiem Barbary Starostki – Baryckiej. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się "wycieczka" do Iranu, którą prowadziła Olga Siewiorek: uczestnicy poznali pisownię swojego imienia w języku perskim. Kolejna "podróż" i kolejne atrakcje: Kenia, która pozbawiona jest zabytków, ale za to jej ogromnym bogactwem jest przyroda, egzotyczne zwierzęta. Dzieci mogły poznać kenijskie, plemienne zwyczaje Masajów, oglądały piękne zdjęcia i filmy, które przywiozła z dalekiej Kenii Gabrysia Głogowska.
Podczas zwiedzania Indii odbyła się prezentacja oryginalnego stroju kobiecego i dziecięcego, pokaz slajdów z Indii, które zaprezentowała Janina Onyszkiewicz. Dzieci rysowały oryginalny posążek boga Ganesz (rysowanie za pomocą przypraw) i poznały historię życia Matki Teresy z Kalkuty.
Malowanie mandali, relaksacja przy pomocy gongów i mis tybetańskich to spotkanie z Andrzejem Sawczukiem i kulturą tybetańską.
Nie zabrakło również wycieczki po Małopolsce. Na "spacer" po bliskich, interesujących zakątkach zabrała dzieci Katarzyna Kowalska z Punktu Informacji Turystycznej w Chrzanowie. Odwiedziliśmy również płaziańską "Pasiekę Kamionka" Jacka Chrząścika.
Niezwykłe spotkanie, w którym braliśmy udział, to przyjazd do chrzanowskiej Biblioteki grupy Indian "Preria" Ayustan Wanin Chikana Wacisa. Dzieci dowiedziały się jak kiedyś żyli Indianie, jak budowali swoje domy, jakie mieli zajęcia. Chętni mogli nawet spróbować zbudować tipi, strzelać z łuku czy łowić ryby...
Na koniec przyszedł czas na podsumowanie: dzieci biorące udział w zajęciach mogły się pochwalić tym co zrobiły, gdzie były i czego się nauczyły podczas wszystkich spotkań. Ciesząc się na kolejne, przyszłoroczne zajęcia w ramach Akcji Letniej, tak opisują swoje wrażenia:
Od 2 lipca 13 lipca chodziłam na zajęcia wakacyjne 2012 pod nazwą "Z Biblioteką w wakacyjną podróż dookoła świata". Poznaliśmy na nich kulturę innych państw, a nawet ich języki. Ludzie którzy przychodzili do Biblioteki prowadzili ciekawe zajęcia, na których m.in. robiliśmy makietę Muru Chińskiego, postać Chińczyka czy też malowaliśmy mandale. Jednego dnia pojechaliśmy do Biblioteki głównej w Chrzanowie, gdzie mieliśmy spotkanie z Indianami. Dzień wcześniej musieliśmy przygotować własnoręcznie malowane koszulki i pióropusze. U Indian uczyliśmy się np. budować tipi, strzelać z łuku i łowić ryby. Tegoroczne pożyteczne wakacje moim zdaniem bardzo się udały i bardzo, bardzo mi się podobały.
Martyna
Podczas Akcji Letniej w Bibliotece było bardzo fajnie. Byliśmy u Pana Chrząścika w Pasiece. W Bibliotece w Chrzanowie poznaliśmy indiańskie zwyczaje oraz budowaliśmy tipi – indiański dom. Wybudowaliśmy kartonowy Chiński Mur, uczyliśmy się jeść pałeczkami. Poznaliśmy również niektóre słowa w języku: japońskim, perskim i suahili.
Przemek
Na zajęciach w bibliotece było bardzo fajnie. Uczyliśmy się o różnych rzeczach i krajach, uczyliśmy się pisać po: japońsku, persku i suahili.
Grzesiu
Przez pierwsze dziesięć dni wakacji chodziłam do biblioteki. Było bardzo fajnie, najbardziej podobało mi się jedzenie pałeczkami i spotkanie z Indianami, które było bardzo super. Było bardzo fajnie jak rozkładaliśmy tipi. Pani Monika i Pani Jola były bardzo miłe. Chciałabym za rok też chodzić na takie zajęcia.
Natalia
Najbardziej podobało mi się jedzenie pałeczkami i spotkanie z Indianami i jak malowaliśmy sami koszulki i robiliśmy pióropusze. Jeszcze bardzo mi się podobało robienie Muru Chińskiego i Chińczyka.
Łukasz (lat 5)
Podczas Akcji Letniej mogłem nauczyć się wiele ciekawych i interesujących rzeczy, np.: jak się pisze moje imię po japońsku i persku. Spotkanie z Indianami też było bardzo ciekawe, dowiedziałem się podczas niego jak wyglądało i wygląda życie prawdziwych Indian.
Kuba
Wszystkie zajęcia były bardzo fajne, wszystko nam się podobało, a najbardziej gongi, misy tybetańskie oraz malowanie mandali.
Dominika i Klaudia
Wakacje w bibliotece w tym roku były udane. Razem z grupą kolegów i koleżanek kolejno poznawaliśmy państwa na całym świecie, ich zwyczaje, kulturę, języki jakimi się posługują, a dodatkowo pisaliśmy nasze imiona w ich języku. Wakacje bardzo mi się podobały, polecam wszystkim dzieciom.
Przemek
W tym roku w bibliotece było bardzo fajne. Podobało mi się ponieważ codziennie uczyliśmy się o innym państwie. Poznaliśmy ich kulturę i zwyczaje. Uczyliśmy się pisać swoje imiona w ich języku. Mam nadzieję, że za rok też będzie tak ciekawie.
Jasiu